Son Dakika

• No Posts Found

KORSAN DAYIBAŞILARDAN ŞİKAYETÇİYİZ


İsmail ERAVCI – ÖZEL

Söke önemli bir tarım memleketi. Tarımda çalışan işçilerin çoğunluğu dayıbaşı olarak adlandırılan aracılarla işe gidip geliyorlar. Bu mesleği yapanlardan biri de Yücel Aslan. Yücel Aslan, kendisinin mesleğin gerektirdiği tüm belgeleri tamamladığını belirterek sıkıntılarının korsan çalışanlarla ilgili olduğunu söyledi.

Dayıbaşılık yapabilmek için İşkur’a başvurduğunu söyleyen Yücel Aslan “Tarım sektöründe işler dayıbaşı aracılığı ile yürütülüyor. Bizler arazi sahipleri ile işçiler arasında arabulucu görevinde bulunuyoruz. Bu işi yaparken yasal yapıyoruz. İşkur’a kaydımızı yaptırıyoruz. Bunun yanında Vergi Dairesine vergimizi ödüyoruz. İşçileri taşıdığımız araçlara M plakası alıyoruz, güzergah belirliyoruz. Bu kapsamda çalışıyoruz.

Ancak bizim en büyük sıkıntımız korsan çalışan dayıbaşılar. Söke’de dayıbaşılık yapanların yüzde 80’inin ne işkur’a ne de vergi dairesine kayıtları var. Benim üzerimde 2 araç plakası görülüyor ve yıllık UKOM’a 4 bin lira ödüyorum. Ancak korsan çalışanlar bunu ödemiyor. Gidip arazi sahipleriyle görüşüyorlar ve daha düşük fiyat veriyorlar. Çünkü algısı- vergisi yok. Ne kazanırsa cebine indiriyor. Bu dönemde tarım işçileri ve dayıbaşılara daha sıkı denetim getirilmelidir. İnsanlar belgesiz ve izinsiz çalışmasına izin verilmemelidir.

Ben bir örnek vereyim Söke Vergi Dairesinin denetim yapmak için fazla uzağa gitmesine gerek yok. Sabahleyin saat 04.00’te Vergi Dairesinin önünde bekleyecekler ve en az 20 tane korsan çalışan dayıbaşıyı yakalayabilirler. Biz yaptığımız iş gereği devlete olan tüm vecibelerimizi yerine getiriyoruz. Getirmeyenlerin korsan çalışmalarına izin verilmemesini istiyoruz. Şu günlerde çok fazla korsan çalışan dayıbaşı var. Korsan çalışanlara izin verilecekse biz niye devlete vergi veriyoruz. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.