Son Dakika

• No Posts Found

İĞLEK FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE 5 KAT ARTTI


İsmail ERAVCI

Söke Tariş 60 Nolu İncir Tarım satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ene, iğlek fiyatlarının geçen yıla göre 5 kat arttığını belirterek, geçen sene 1,5 TL. olan iğleğin kg. fiyatının 8 TL.’ye kadar yükseldiğini söyledi. Yusuf Ene, fiyatın bu kadar yükselmesindeki en büyük nedenin hava şartlarından kaynaklandığını söyledi.

Sezonun iyi veya kötü olmasının en büyük etkenin hava şartları olduğunu söyleyen Yusuf Ene “Biz şu anda gerekli mücadeleyi yapıyoruz. İlaçlama ve yabancı ot mücadelesini yaptık. İğlekleme işini bitirdik. Bu sene geçen yıla göre iğlek sıkıntısı yaşandı. Geçen yıl iğlek fiyatı en fazla 1,5 TL.’ye kadar çıktı. Bu sene ise fiyatların çok arttığını görüyoruz. İğlek fiyatları 3 TL.’ye kadar yükseldi Fiyatların bu kadar yükselmesinin en büyük nedenlerinden biri hava şartları. Havaların serin gitmesi nedeniyle iğlekler yaklaşık 10 gün geç olgunlaştı. Örneğin benim bahçemdeki iğlek 2016 yılında 23-24 Mayıs gibi olgunlaşırken bu sene 5 Haziran gibi olgunlaştı. Bu durum bölge geneline yansıdı. İğlekleme de geç kalmak istemeyen üretici fiyatı yüksek olsa da aldı ve bahçesine koydu. Fiyatlar bundan dolayı yükseldi. Eğer hava şartları uygun olsaydı iğlek zamanında olgunlaşır ve fiyatlar yükselmezdi. ”dedi

Hava şartları uygun giderse hem rekolte hem de kalitenin yüksek olacağını söyleyen Yusuf Ene “Fiyatlarında iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü hem Tariş İncir Birliği stoklarında hem de tüccarın elinde incir kalmadı. Ballı kara olan incirin fiyatı ile 8 TL.’ye kadar yükseldi. Yeni şu anda her şey iyi gidiyor. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.