Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASI YAĞMURDAN YİNE NASİBİNİ ALDI

İsmail ERAVCI-

Taşkın bölgesi olarak bilinen Akçakaya Ovasında yaklaşık 5 bin dekar pamuk ekili arazi su altında kaldı. Risk daha da yükseldi. Zamanın geçmesi nedeniyle üreticilerin 3. bir pamuk ekimi riskini göze almayacakları belirtildi.

Hava şartları Büyük Menderes deltasında pamuk üretiminde sıkıntıya neden oluyor. Mayıs ayının 20’sinden sonra meydana gelen yağışlar başta Akçakaya Bölgesi olmak üzere Söke Ovasında etkili oldu. Önceki gün saat 18.00 sıralarında yağan yağmurlar nedeniyle pamuk ekili tarlalar suyla doldu. Sezon başında sorunsuz başlayan pamuk ekimleri Mayıs ayının 20’sinden sonra meydana gelen yağışlarla birlikte üreticiye tedirgin etti. 10 gün aradan sonra ikinci defa yağan yağmur tedirginliği üst düzeye çıkardı.

Söke Ovasında pamuk ekili alanlar su altında kaldı. Koçarlı’dan Sarıkemer Ovasına kadar bölgenin tamamında etkili olan yağışlar özellikle önceki yağmurda pamuğu bozmak zorunda kalan çiftçiler için daha da sıkıntı yarattı. 2 saat süren yağmur nedeniyle pamuk tarlaları göle döndü.

Karacahayıt Ovasında önceki yağmurlardan sonra yaklaşık bin dönüm pamuğun bozulduğunu söyleyen Muhtar Ahmet Ateş “Söke Ovası Sulama Birliğinin büyük gayretleri ile önceki yağmurda arazilerden suyu anında boşaltmıştık. Araziler tava gelmişti. Üreticiler pamuklarını ekmiş yada bugün yarın ekmeye hazırlanıyordu. Ancak önceki gün yağan yağmurlar nedeniyle bu alanlar yine su altında kaldı. Yağmur geçen yağmurdan daha uzun sürdü. Arazilerin 3. defa pamuk ekilmesi bir 10 günlük süreyi bulur. Ama şu bir gerçek Haziran ayının 15’inden sonra pamuk ekilmez. Ekilse de çıkmaz. Karacahayıtta 1000 dekara yakın bir alan boş kalacak. ”dedi.

Akçakaya Mahalle Muhtarı Nihat Gölcük geçtiğimiz Cuma günü taşkın bölgesinden tamamen çekilen suların tekrar Akçakaya bölgesini göl haline getirdiğini belirterek “Önceki gün saat 18.00 sıralarında meydana gelen ve yaklaşık 2 saat süren yağmurlar taşkın bölgesi olarak bilinen bölgeye yine sular altında bıraktı. Yaklaşık 5 bin dekar arazi su altında. Geçen yağmurdan sonra ekime hazır hale gelen ve bir kısım üreticinin ekimini tamamladığı bölge yine sular altında kaldı. Yeni pamuk ekimi yapanlar bozmak durumunda kalacak. Bu yağmurlardan sonra arazilerin ekime hazır hale gelmesi için yaklaşık 10 gün bir süreye ihtiyaç daha var. Ancak zaman geçiyor ve önümüzdeki günler neyi gösterecek bilemiyoruz. Ama yağmurlar yine sıkıntılı günlerin habercisi oldu.”dedi.

Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri, geçen yağmurlardan sonra taşkın bölgesinde yaklaşık 10 bin dekar pamuk ekili alanın zarar gördüğünü belirterek “Yağmur sularının çekilmesiyle arazilerimizi tekrar pamuk ekimine hazır hale getirme çalışmaları yapıyorduk. Bu kapsamda yağmur nedeniyle bende 250 dönüm pamuk ekili araziyi bozmuştum. Yağmurun yağdığı gün 50 dekara ikinci ekim yapmıştım. Ertesi günde geri kalan kısmını ekecektim. Ancak yağmurlar nedeniyle 50 dönüm pamuk ekili alanı bozmak durumunda kalacağım. En kötüsü bölgede pamuk ekimi 10 gün daha geri kaldı. Asıl sıkıntı bu. DSİ’nin dere sularının tahliyesiyle ilgili projeyi ağırdan alması bize çok pahalıya patladı. 6 ay önce ihale yapıldı denildi ama ortada hiçbir çalışma yok. Üstelik 35 metre genişliğinde bir alanın kamulaştırılmasına rağmen. DSİ’nin projeyi ağırdan almasının faturası yüksek olacak.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş 2 hafta önce meydana gelen dolu ve yağmurun ardından ikinci bir yağmurun üreticiyi vurduğunu belirterek, yağmurun Söke Ovasının genelinde etkili olduğunu belirterek Bağarası, Akçakaya, Pamukçular, Burunköy, Atburgazı ve Doğanbey bölgesinde etkin olduğunu söyledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.