Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş:RAMAZAN BAYRAMIN’DAN SONRA ARAZİLERİNİ EKEMEYENLER İÇİN BORÇ ERTELEME ÇALIŞMASI BAŞLATACAĞIZ


İsmail ERAVCI- ÖZEL

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş 15 gün arayla meydana gelen yağışlarda pamuk üreticisinin büyük zarar gördüğünü belirterek, bölgede meydana gelen zararla ilgili başta milletvekilleri olmak üzere Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ve DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine bilgilendirdiklerini söyledi.

Sezona sorunsuz başlamalarına rağmen son 15 günün kendileri için adeta kabus gibi geçtiğini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı 29 Mayısta yağan yağmurlar kadar olmasa da 13 Haziranda yağan yağmurunda pamuk ekili alanlarda hasara neden olduğunu belirterek “13 Haziranda Özbaşı ile Akçakaya arasında yer yer dolu meydana geldi. Dolu pamuklara zarar verdi. Yine Özbaşı ile Burunköy’e kadar olan bölgede çok şiddetli bir yağış meydana geldi. Tarlalar biriken yağmur suları nedeniyle yer yer suyun yüksekliği yaklaşık yarım metreyi buldu. Özellikle Akçakaya bölgesi büyük sıkıntı yaşadı. Pamuk üreticisi zor durumda. ”dedi.

Çarşamba günü Aydın’a giderek DSİ ve Aydın Valisi Ömer Faruk Kocak’ı bilgilendirdiklerini belirterek “Su altında kalan ekili alanların fotoğrafları ile birlikte DSİ Bölge Müdürlüğü Aydın valiliği ve milletvekillerine bildirdik. Bilindiği gibi DSİ, derelerden gelen yağmur sularının tahliyesi için tahliye kanalı açacaktı. Bununla ilgili kanalın yapımı için ihaleye çıktıklarını söylediler. Ancak henüz daha bir çalışma yok. Bu kanalın zaman geçirmeden açılmasını istedik. Çünkü bu kanalın açılması hayati öneme sahip. Sıkıntı bu kanalın açılmamasından kaynaklanıyor. ”dedi.

Bu saatten sonra pamuk ekiminin zor olduğunu söyleyen Kocabaş “Arazilerden henüz sular boşalmadı. TARSİM yaptıran üreticilerimiz zaman geçirmeden eksper çağırıp tespit yaptırsınlar. TARSİM bu konuda ödeme yapıyor. Bunun yanında arazilerini ekemeyenler için Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının bir yıl ertelenmesi için hükümetten afet kararnamesi çıkarması konusunda çalışma yapıyoruz. Bu konuda başta Tarım Komisyonu sözcüsü olan milletvekilimiz Mehmet Erdem ve diğer milletvekillerine bilgilendirdik. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.