Son Dakika

• No Posts Found

3üncü BİR SEÇENEĞİMİZ YOK


İsmail ERAVCI-ÖZEL

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi aynı zamanda Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri, taşkın bölgesi olarak bilinen Akçakaya ve çevresini kapsayan 25 bin dekar alanda taşkın sularından sonra yaklaşık 5 bin dekarlık pamuk ekili alanı bozmak durumunda kaldıklarını belirterek, bundan sonraki dönemde ya ekeceklerini ya da arazileri boş bırakacaklarını söyledi.

Yağmurlar nedeniyle Büyük Menderes Nehrinde su seviyesinin yüksek olduğunu söyleyen Mustafa Tanyeri “Bundan dolayı su altında kalan arazilerde su hızlı çekilmiyor. Şu anda daha bin dekarın üzerinde alan su altında. Sular yavaş çekildiği için bölgenin su altından ne zaman kurtulacağını bilmiyoruz. Bir başka endişe verici durumda önümüzdeki günlerde yeni bir yağmurun yağması. Çünkü yeni yağmur yağdığında Bağarasından Kisir’e kadar olan bölgede tepelerden akan suların ovada toplanması. Yani sadece yağmur suları sıkıntı yaratmıyor. Derelerden gelen sularda büyük sıkıntıya neden oluyor. Bölgede büyük endişe var. Hava şartları ve pamuk ekimlerine şartlanmış durumdayız. Şu anda bizi başka bir şey ilgilendirmiyor. ”dedi.

TARSİM sigortası yaptıran üreticilerin oluşan yararlarını tespit ettirdiklerini belirten Mustafa Tanyeri “TARSİM bizim için önemli. Çünkü bizim fabrikalarımızın çatısı yok. Doğa olaylarından biri koruyan yok. Bende TARSİM yaptırmıştım. Sigorta eksperleri geldiler, tespitlerini yaptılar, tutanaklarını tutup gittiler. Dekara ödeyecekleri zarar tazminatını söylediler. Bize ekim yapabileceğimizi söylediler. Yani sigortadan parasını aldığımız arazide tekrar pamuk ekebileceğiz. Bundan dolayı arkadaşlarımızın ekim yaparken mutlaka tarsim yaptırsınlar. Çünkü bizim için geç ekim geç hasat demektir. Geç hasatta yüksek risk anlamına gelir.”dedi.

Bölgede pamuk üretim maliyetinin ikinci defa bozanlar için bir kat daha arttığını söyleyen Mustafa Tanyeri “Haziran ayının 15’inden sonra pamuk ekilmez. Biz riski göze alıp pamuk ekeceğiz. Çünkü 3üncü Bir alternatif yok. Ya pamuk ekeceğiz yada arazileri boş bırakacağız. Zamanında ekilen pamuğa göre geç ekilen pamuğun kalitesi ve verimi düşük olur. Yani zamanında ekilen pamuk dekar başına 450 kg. ürün verirse geç ekilen pamuk 300 kg. verim yapar. Buda bizim başka bir kaybımız. Risk alıp üretmeye çalışacağız. Sonuç ise ne olacak hep birlikte göreceğiz. Ancak durumun buraya gelmesinde DSİ’nin de sorumluluğu var. Eğer toplulaştırma döneminde kamulaştırılan 35 metrelik dere suları tahliye kanalı açılsaydı zarar bunun yarısından daha az olacaktı.  İhalesini yaptık, tahliye kanalını açıyoruz, artık ova taşkın suları riski altında kalmayacak açıklaması yapılmasından bu yana 7-8 ay geçti. Ama hiçbir çalışma yapılmadı. İhale bu kadar uzun mu sürüyor yoksa ihale yapılmadı da bize yapıldı mı denildi. Ne yapacağımızı şaşırdık. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.