ÖTÜKEN TÜRKÇE SÖZLÜK LİSELERİN KÜTÜPHANELERİNDE YERİNİ ALDI

İsmail ERAVCI

Sökespor Başkanı Yusuf Günal’ın sponsorluğunda Söke’deki 12 liseye Gazeteniz Yeni Söke Yazarlarından Yaşar Çağbayır’ın hazırladığı Ötüken Büyük Türkçe Sözlük hediye edildi.

Bu güne kadar hazırlanmış en geniş kapsamlı Türkçe sözlük olan Ötüken Türçe Büyük Sözlük dün Söke’deki lise müdürlerine dağıtıldı. Söke İlçe Milli Eğitim müdürlüğünde gerçekleşen sözlük dağıtım törenine Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, sözlüğü hazırlayan Gazeteniz Yeni Söke Yazarı Yaşar Çağbayır, sözlüğün okullara dağıtılmasında sponsor olan Sökespor Başkanı Yusuf Günal, İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Ömer Şimşek ile ilçedeki 12 lisenin müdürleri katıldılar.

Saat 10.30’da yapılan dağıtım töreninde konuşan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “ Yaşar ÇAĞBAYIR tarafından hazırlanan Türkçe’nin yayınlanmış en büyük sözlüğü olan 5 Cilt 316.000 ‘den fazla kelime içeren Orhun Yazıtları’ndan günümüze Türkiye Türkçesi’ nin söz varlığı Ötüken Türkçe Sözlüğü bugün liselerimize dağıtacağız. Yaşar Çağbayır hocamız tarafından hazırlanan bu sözlük 49 yıllık bir çalışmanın, emeğin ürünüdür. Ötüken Büyük Türkçe Sözlük 7 bin 100 sayfadan oluşuyor. Bu güne kadar bu kadar geniş kapsamlı ve boyutta böyle bir sözlük hazırlanmadı. Yaşar Çağbayır gibi kişiler çok kıymetli kişilerdir. Bu kişilere sahip çıkmalıyız. Çok değerli kişilerdir. Böyle bir değerin Söke’den çıkması önemli. Böyle bir değerli eserin her lisede bulunması önemli. Bu eseri kütüphanelerinizin gizli köşelerine bırakmayın. Görünür yere koyun ki herkes bu eserden yararlansın. Bir köşede durmasın. Yıpranacak diye korkmayın. Bırakın yıpransın. Kullanılan bir şey yıpranır. Sözlük çok kıymetli bir eser. Söke, Aydın Türkiye’de Yaşar Çağbayır gibi kişilerin kıymeti bilinmiyor. Bu eser bile hocamızın ne kadar kıymetli olduğunun göstergesidir. Hocamızı bu eserle hatırlayalım. Bu eserin okullara kazandırılmasının sponsorluğunu Sökespor Başkanlığı görevini yürüten Yusuf Günal yaptı. Hem Sökespor’u 3. Lige çıkarmaya çalışırken bir taraftanda böyle bir girişimi için teşekkür ediyorum. Sökespor’un işleri arasında bir de böyle güzel bir jest yaptı.”dedi.

Ötüken Büyük Türkçe Sözlüğü hazırlayarak Türkiyenin gündemine oturan Gazeteniz Yeni Söke Yazarı Yaşar Çağbayır’da yaptığı açıklamada, ben demekten çekindiğini belirterek “Bu sözlüğün ilk çalışmaları öğretmenlik yıllarımda başladı. İlk çalışmalar sözlük olacak şekilde değildi. Sözleri kelimeleri toplamaya başladık. Göktürk alfabesinden başlamak üzere Osmanlıca kelimeleri, latince kelimeleri derledik. Sözcüklerin anlamlarında çok fazla araştırmalar yaptık. Kelimenin hangi dilden geldiğini baktık. Bazen anlamını tanımlayamadığımız kelimeler oluyordu. Bunun içinde Nurullah Ataç’ın kelimeleri de var. Kelimelerin anlamlarını sözlük yardımları ile, bazen kendi bilgilerimizle açıkladık.

Ötüken Türkçe Sözlüğün baskısını yapan Sökelidir. Çok sayıda kitap yazmış ve basmış biridir. Kitabın kapağının içinde bir şifre var. Bu şifre ile internetten kolaylıkla sözcüklerin anlamını bulabilirsiniz. Yalnız bunu bir kişi kullanabilir. Başka deyişle sadece bir bilgisayardan girilebilir.”dedi.

Böyle çok değerli eserlerin Söke’deki okullarda bulunması gerektiğini söyleyen Sökespor Başkanı Yusuf Günal “Bu eserler gençlerle buluşmalı. Bunun için herkese görev düşüyor. Ben Yaşar Çağbayır’a böyle güzel bir eseri Türk Dünyasına kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Söke’de eğitim öğretimin ilerlemesi için üzerime düşen görevi yerine getirdiğim için mutluyum. Gençlerimiz bu güzel eserden yararlansınlar. Yaşar Çağbayır hocamı da ayrıca tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.”dedi.

Daha sonra sözlük lise müdürlerine tek tek dağıtılırken, sözlüklerin üzerinden artan para ile de Yaşar Çağbayır tarafından okullara kitap hediye edildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.