Son Dakika

• No Posts Found

YAĞIŞLAR İKİNCİ ÜRÜN PAMUK EKİMİNİ GECİKTİRDİ


İsmail ERAVCI- ÖZEL

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Ali Öz yağışların sadece Su altında kalan yerlerdeki pamuk ekimlerinin gecikmediğini bunun yanında ikinci ürün pamuk ekimlerinin de geciktiğini belirterek, üreticinin büyük bir sabırsızlıkla arazilerin tava gelmesini beklediğini söyledi.

Mustafa Ali Öz, sorunsuz başlayan pamuk ekimlerinin Mayıs ayının sonunda ve daha sonra 13 Haziran tarihinde meydana gelen yağışlarla sıkıntılı günler yaşadığını belirterek “En fazla yağmur nedeniyle etkilenen bölge Nalbantlar ile Burunköy arasındaki arazilerde meydana geldi. Dağlardan gelen yağmur suları pamuk ekili alanları su altında bıraktı. Ekilen araziler bozuldu ve yeniden ekilmeyi bekliyor. Bu durumda 5 bin ile 6 bin dekar arasında bir alanın olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede 2 hatta 3 defa bozup eken üreticiler olduğunu biliyorum.

Ancak sadece bu bölgede pamuk ekiminde sıkıntıya neden olmadı. Bunun yanında ikinci ürün pamuk ekimlerinin gecikmesine neden oldu. Söke Ovasında yaklaşık 24 bin dekar buğday ekimi yapılmıştı. Bu 20 bin dekar buğday alanının yaklaşık 20 bin dekarı 2. ürün pamuk ekimi yapılacaktı. Yağışlar hem buğday hasadının geç kalmasını hem de pamuk ekiminin gecikmesine neden oldu. Bugün Haziran Ayının 19’u. Gündönümü geliyor. 22 Haziran gün dönümü demektir. Gün dönümünden sonra pamuk yetişmez. Önümüzde iki gün var. İki gün içinde tarlalar tava gelip nasıl pamuk ekilecek bilmiyoruz. Sadece 5 bin dekar alan değil 20 bin dekar 2. ürün pamuk ekimi de tehlikeye girmiş durumda. Bu Söke Ovasının tamamını etkileyen bir durum. Dolu da zarar verdi. Yani büyük bir tedirginlik var. Üretici sıkıntılı. Önümüzdeki günlerde daha net şeyler söyleyebiliriz. Örneğin ne kadar alanın boş kaldığı gibi net şeyler söylenebilir. ”dedi.

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.