Son Dakika

• No Posts Found

İsmail Özer’eBorsa Başkanı Deniz Günal’dan cevap;


Pamuk Tescil Miktarları Rekolte

Tahmin Sonuçlarıyla Uyumludur.

Gazeteniz YeniSöke’de geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan TARİŞ 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer’in 2014 yılı pamuk üretiminin 60 Bin tonu hayalidir şeklindeki açıklamalarına Söke Ticaret Borsası Başkanı Deniz Günal  cevap verdi.

Muhabirimizin Tariş Pamuk Kooperatifi Başkanı İsmail Özer’in açıklamaları ile ilgili görüşlerini aldığı Borsa başkanı Salih Deniz Günal, 2014 yılında Söke Ticaret Borsasında tescili yapılan 227.000 ton pamuğun Söke’li tüccarların ilçe dışından aldıkları pamuklarla birlikte olduğunu söyledi. Bu rakamın tamamının Söke ovasında üretilen pamuk olmadığını 26 Şubatta basına açıkladığını belirten Deniz Günal, İsmail Özer’in Gazeteniz YeniSöke’nin 6 Mart 2015 Cuma günkü sayısında  yayınlanan açıklamaları ile ilgili şöyle konuştu;  ‘’ Sn. İsmail Özer  eksik bilgi ile hesap yapmıştır bu anlamda bu sonuca çıkmasını normal olarak karşılayabiliriz. Fakat esas olan Tescil verilerinin sezon başında İzmir Ticaret Borsası tarafından 10 yıldır yaptırılan ve sonuç konusunda gayet başarılı olan Rekolte tahmin sonuçlarıyla uyumlu olduğudur.

BORSAMIZ GÖREVİNİ 

BAŞARI İLE SÜRDÜRÜYOR

İlçemiz çırçırcısı makineli pamuğun ilk olarak Söke’de başlamasından dolayı sistemlerini  bölge ortalamasının çok üzerinde geliştirmişler ve ilçe sınırlarını aşarak Denizliden, Milas’a kadar alım sahalarını genişletmişlerdir. Yine bu bölgelere kadar olan üye portföyümüz de incelendiğinde Söke Ticaret Borsası görevini başarıyla yerine getirmektedir ve pamuk konusunda sözü geçen bir borsa itibarını sürdürmektedir. Bu nedenlerden dolayıdır ki Borsamız tescili ilçemiz sınırlarında üretilenin çok üzerindedir.

ÇIRÇIR İŞLETMELERİNİN DEFTERLERİ İNCELENİYOR

Sn. İsmail Özer geçtiğimiz yıllarda çeşitli mercilere başvurulduğundan ancak bir sonuç göremediğinden yakınmaktadır. Eksik bilgi yine burada karşımıza çıkmaktadır. Başvurmasını takiben ilçemiz çırçırcısının tamamının defterleri defterdarlık tarafından incelemeye alınmıştır ve süreç devam etmektedir. İnceleme konuları içerisinde, şirket ortaklarının tarla verimleri ve fabrikaların randıman fire oranları en önemli takip konusudur. Üyelerimiz çiftçi gözünde itibar  kaybı oluşmaması için konuyu dillendirmemekte inceleme uzmanının talep ettiği her türlü belgeyi kendileri temin etmektedir. İncelemesi tamamlanan üyelerimiz içerisinde İsmail Özer tarafından dile getirilen ithamlarla ilgili bir ceza ile karşılaşılmamıştır.

TESCİL RAKAMI İLE 

REKOLTE TAHMİNİ 

UYUMLUDUR

Konuyu tekrar etmek istiyorum. Tescil rakamlarımız ile rekolte tahmin sonuçları birebir uyumludur ve ayrıca yapılan başvuru neticesinde ilçe çırçırcılarının tamamı incelemeye alınmış ve konuyla ilgili bir ceza uygulaması duyulmamıştır.

Sayın başkanı bu kadar ağır ithamları yaparken biraz daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Çünkü açıklamaları, gece gündüz demeden her türlü riski göğüsleyerek çiftçinin tarladan getirdiği pamuğu işleyen sektörün en önemli zincirlerinden biri olan çırçırcımızın tamamını zan altında bırakmaktadır.

Münferit uygulamalar ile ilgili bildiği belgeler var ise bunun mercii gazeteler değildir. Bu noktaya kadar iyi niyet kapsamında makul gördüğümüz mesnetsiz iddiaların devamı halinde yasal merciiler dahil her türlü cevap hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi şimdiden beyan ederim.’’

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.