Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA PAMUK SULAMA DÖNEMİ BAŞLIYOR


İsmail ERAVCI-ÖZEL

Söke Ovasında Mayıs ve Haziran aylarında yağan yağmurların ardından havaların düzelmesiyle birlikte sulama döneminin başladığı bilgisi verilerek, kanallara suyun verildiği belirtildi. Önümüzdeki haftadan itibaren yoğun bir sulama döneminin başlayacağı ifade edildi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte pamukların iyileştiğini belirterek “Bu sene Söke ovasında yağmurlar nedeniyle pamuk ekimi süresi uzun sürdü. Nisan ayında ekilen pamuklar suya gelirken henüz daha yeni ekilmiş pamuklarda var. Yağışların fazla olması nedeniyle pamuk ekili arazilerde yabancı otlar çok fazla oluştu. Sirken, topalak gibi yabancı otların boyu pamukların boyunu geçti. Yabancı ot mücadelesinde kullanılan ilaçların ithal yasağı nedeniyle bu ilaç kullanılamadı. Bundan dolayı çapalama ile bu otlarla mücadele ediyoruz. İşçi sıkıntısı da yaşandı. Geçen yıla göre işçi maliyeti arttı.”dedi

Kırmızı örümcek ve kurt zararlısının dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Kocabaş “Söke Ovasında çok yoğun zararlı yok. Ancak sık sık kontrol edilmesi gerekiyor. Bundan dolayı üreticilerimizin dikkatli olmaları gerekli. Çünkü bu zararlılar verimi olumsuz etkiliyor.” dedi. Söke Ovasında sulama döneminin başladığını söyleyen Kocabaş “DSİ geçtiğimiz pazartesi günü itibariyle kanallara su verdi. Şu anda Nisanda ekilen pamukların sulanmasına başlandı. Önümüzdeki haftadan itibaren sulamada yoğun bir dönem başlayacak. Sıkıntısız bir sulama dönemi bekliyoruz. DSİ gelecek yılı da düşünerek kısıtlı su vereceğini duyurdu. Bu üreticiyi endişelendirdi. Bu kısıtlı su uygulaması nasıl olacak, bizim bölgemize nasıl etki yapacak doğrusu merak ediyoruz. Söke Ovasında bu sene bazı bölgelerde pamuklar suya gelirken bazı bölgelerde ekim ancak bitti. Zorunlu olarak kademeli bir ekim yapıldı.”dedi.

Gündemde olan büyükbaş erkek sığırlara verilen desteğin kaldırılmasıyla ilgili de konuşan Kocabaş “Böyle bir olay var. Ancak şu anda resmiyet kazanmış durumda değil. Desteklemenin kaldırıldığına dair yazının resmi gazetede yayınlanmadan değerlendirme yapmak doğru olmaz. Kaldırılması elbette hayvancılığı olumsuz yönde etkiler. Bizde gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Destekleme kararının kaldırması konusu resmi gazetede yayınlanmasına müteakip bizde görüşlerimizi izleyeceğiz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.