Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN VE ÇEVRESİNDE YAPIMI PLANLANAN HAVALİMANI PROJESİ BULUNMUYOR


İsmail ERAVCI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığından edinilen bilgiye göre bırakın Söke’de yapımı planlanan hava limanı projesini Aydın ve çevresinde dahi havaalanı projesi yapımı projesinin bulunmadığı açıklandı.

Şehir Plancısı Şule Tuntaş, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne yazdığı yazıda, Aydın-Denizli-Muğla 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planlarında yapılan revizyon nedeniyle Söke Havaalanı imar planlarından çıkarılması ile ilgili bilgi istedi. Bunun üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Şehir Plancısı Şule Tuntaş’a gönderdiği yazıda net şekilde Aydın ili ve çevresinde yapımı planlanan herhangi bir havalimanı projesinin bulunmadığını bildirdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak ve İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Mehmet Uslu İmzasıyla Şule Tuntaş’a gönderilen yazıda “İlgi kayıtlı dilekçede, Aydın-Denizli-Muğla 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planlarında revizyon yapıldığından bahisle, Aydın Söke’de bulunan havalimanının imar planlarından çıkarıldığı belirtilmektedir. Bu kapsamda Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde konuya ilişkin bir kaç soruya cevap verilmesi talebinde bulunulmuştur.

Çevre Düzeni Planlarının hazırlanması ve/veya imar düzeni planlarının hazırlanması ve yayımlanması konularında Genel Müdürlüğümüzün herhangi bir görevi, yetkisi ve sorumluluğu bulunmamakla birlikte, konuya ilişkin olarak ilgili belediyeye başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bunun dışında Aydın ili ve çevresinde Genel Müdürlüğümüz tarafından yapımı planlanan herhangi bir havalimanı projesi bulunmamaktadır. Bilgilerine arz ederiz. ”denildi.

Aydın’da Tarım ve turizm sektörlerinin iç içe olduğunu söyleyen Şule Tuntaş “Böyle bir ilde ve çevresinde Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan herhangi bir havalimanı projesinin bulunmaması doğrusu düşündürücü. Çünkü şu anda Aydın’da bulunan Çıldır Havaalanı projesinin de Devlet Hava Meydanlarında görülmediği ortaya çıktı. Aydın’a mutlaka havalimanı gerekli. Aydın’a yapılacak en uygun havalimanı yerinin Söke olduğu bilinmelidir. Çünkü Söke hem tarım ürünleri bakımından hem de turizm geçiş noktası olması nedeniyle uygun bir yerdir. Söke’ye havalimanı düşünülmelidir. İktidarların yapacağı en iyi hizmet Söke’ye havalimanı yapmaktır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.