Son Dakika

• No Posts Found

Söke Avcılık ve Atıcılık İhtisas ve Spor Kulübü Başkanı Suat Bayrakçı:YABAN DOMUZU POPÜLASYONU AZALSA DA, ARAZİLERE ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR


İsmail ERAVCI- ÖZEL

Söke Avcılık ve Atıcılık İhtisas ve Spor Kulübü Başkanı Suat Bayrakçı, Ağustos ayı içinde 2017-2018 Av sezonunun açılacağını belirterek, geçtiğimiz günlerde toplanan Merkez Av Komisyonu’nun yeni sezonla ilgili kararlar aldığını söyledi. Alınan kararlarda yine avcıların isteklerinin göz ardı edildiğini söyleyen Suat Bayrakçı, yeni sezonun yine sıkıntılarla geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Sezon öncesi gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan Suat Bayrakçı, son yıllarda üreticilerin en büyük sıkıntısının yaban domuzlarından kaynaklandığını belirterek “ Bu aylarda dağda yiyecek azaldıkça yaban domuzları şehir merkezine doğru yaklaşıyor. Özellikle yazlık sebzelerin ekildiği bahçeler yaban domuzlarının birinci hedefi haline geliyor. Şu anda en yoğun görüldükleri yerler çorapçı boğazı ve çevresi. Buralardaki sebze bahçelerine zarar veriyorlar. Bunlardan biri benim. Geçen gün domuzlar sebzeleri zarar vermesin diye bahçeye gittim. İnanır mısınız ben içindeyken iki sıra patlıcanı sürerek büyük zarar verdiler. Tel çek,  duvar yap yaban domuzlarını engelleyemiyoruz. Şimdi köpekleri bahçeye götürdüm köpeklerle bahçeyi korumaya çalışıyoruz. Geçen yıllardaki kadar yoğun bir domuz popülasyonu yok. Ama yine de zarar veriyorlar. Pek çok arkadaşımız yaban domuzlarından dolayı zarar görmüş durumda. ”dedi.

Merkez Av Komisyonunun geçtiğimiz günlerde toplanarak yeni sezon ile ilgili kararlarını aldıklarını belirten Suat Bayrakçı “Merkez Av Komisyonu 20 kişiden oluşuyor. Bu 20 kişilik komisyondan 11 tanesi avla çok fazla ilgilenmeyen kişilerden oluşuyor. Türkiye’de 9 av bölgesi var. Biz bu bölgelerden birer kişiyi seçip gönderiyoruz. Bizim temsilcilerimiz komisyonda az oldukları için sorunları anlatmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu sene yine aynı durum oldu. Örneğin bu sene alınan kararlardan biri bir kişi günde 5 yaban domuzu vurabilecek. AVBİS üzerinden kontenjan alan bir avcı ava çıktığında 5 domuz kotasını doldurmuş sayılacak. Geçen yıl bir ayda kota dolmuştu. Bu sene kota 15 günde dolar. ”dedi. Suat Bayrakçı, geçen yıla göre bu sene üveyik ve bıldırcının daha az olacağını belirterek “Söke Ovasında av hayvanlarının beslenmeleri için gerekli besin yok. Besin olmayınca av da olmuyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.