Son Dakika

• No Posts Found

KALİTELİ PAMUK HASADI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARININ 2. Sİ YAPILDI


İsmail ERAVCI

Didim ve Söke Ovalarında yaklaşık 420 bin dekar alanda pamuk ekimi yapılması nedeniyle Ege Bölgesinde pamuk ambarı olarak bilinen Söke Ovasında kaliteli pamuk hasadı konusunda bilgilendirme eğitimlerinin ikincisi Söke Ziraat Odasında yapıldı. Ramazan Bayramı öncesinde Söke Ticaret Borsası toplantı Salonunda yapılan kaliteli pamuk hasadında dikkat edilecek konular hakkında çırçır fabrikası sahiplerine eğitim verilmişti. Dün bu sefer toplantıya Söke Ziraat Odası ev sahipliği yaptı. Söke Ziraat Odası Konferans yapılan toplantıya pamuk hasat makinesi sahipleri katıldı.

Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel, yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden teknik elamanlar ve pamuk hasat makinesi temsilcileri katıldılar. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, pamuğun Türkiye için stratejik bir ürün olduğunu belirterek, en fazla pamuk üretilen ovalardan birinin Söke Ovası olduğunu söyledi. Toplantı ile ilgili bilgi veren Fuat Fikret Aktaş “Çiftçimizin bin bir emek, zaman ve masrafla yetiştirdiği pamuğun kalitesini korumak, pamuk toplama makinesi ile pamuk hasadında meydana gelen koza ve nemli toplanmasıyla meydana gelen kalite kayıplarını en alt seviyeye indirmek için pamuk hasadında kontrol hizmetlerini organize etmek amacıyla Aydın Valiliğimizce mevzuat hazırlanması planlanmaktadır. Dünyada önemli bir konuma sahip olan Aydın pamuğunun zamanında, nemli olarak amacına uygun hasat edilememesi durumunda kalite kayıpları ortaya çıkacaktır. Üreticinin zararı dolaylı yoldan ülke ekonomisini etkileyeceğinden ekonomik zarar yaşanacaktır. Ayrıca ihtiyaca uygun pamuk ithalatı doğacak olup; bu da dışa bağımlılık demek, dışa kaynak aktarımı demek olduğundan milli ekonomi zarar görecektir.”dedi.

PAMUK HASAT MAKİNALARINA

GPS TAKILACAK

2017 yılı pamuk toplama makinesi ile pamuk hasadında kontrol hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin tebliğin yayınlandığını da sözlerine ekleyen Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş “Aydın İli sınırları içinde bulunan tüm pamuk hasat makinalarına gps takılarak pamuğun yüzde 65 hava neminin üstünde olduğu durumlarda toplanmasının engellemek ve bu orandan fazla nem oranına sahip, pamuk toplayan, pamuk hasat makinesi sahipleri ve operatörlerine eğitim veriliyor. Yani hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğli zamanlarda hasat eden makine sahipleri ve operatörlerine, teknik özellikleri yetersiz, tamir, bakım ve ayarları tekniğe uygun olarak yapılmamış makineyle hasat yapan makine sahibi ve ürün sahiplerine Kabahatler kanununun 32. nci maddesine göre idari para cezası verileceği konusunda kendileri bilgilendirildi. Bu kapsamda pamuk toplama sezonu süresince hasat yapan makineler, görevlilerce sürekli kontrol edilecektir. ”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, yapılan kalite kontrol çalışmaları sonucunda son yıllarda daha Söke pamuğunun kalitesinde önemli bir sağlandığını belirterek “Bu toplantılardaki amaç hasat sırasında kaliteyi daha da yükseltmek. Pamuk hasat makinelerine takılacak GPS ile nemli ortamlarda hasat yapım yapmadıklarını kontrol etmeyi planlıyoruz. Amacımız hasat sırasında kaliteyi en yüksek düzeye çıkarmak . Bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz öncülüğünde eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Yararlı olduğunu düşünüyorum. Amacımız Söke pamuğunun kalitesini dünyaya duyurmak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.