Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN VE SÖKE’NİN GELECEĞİ PLANLANMALI

sökenin planı,şule tuntaş İsmail ERAVCI 

Şehir Plancısı Şule Tuntaş, Söke – Milas karayolu üzerindeki Söktaş Sanayi alanında Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Söke Belediyesi tarafından yapılan imar değişikliklerinin Söke’ye yarar değil, zarar vereceğini belirterek, üretimin değil tüketimin önünün açıldığını söyledi. Kişi yararının kamu yararı üzerinde tutulmasının Söke’ye büyük zararlar verdiğini söyleyen Tuntaş, yanlış işlerle Söke’nin kıyıldığını söyledi.

Söke’deki sanayi alanlarının ticari alana ve konuta dönüştürülmesinin ileride düzeltilmesi mümkün olmayan hatIMG_9883alar olduğunu dile getiren Şule Tuntaş, “Aydın Büyükşehir Belediyesi 11.08.2016 tarih 299 sayılı meclis kararı ile Söke’de Söktaş sanayi alanının karayoluna bakan 45.000  m2 lik kısmını  Sanayi foksiyonundan çıkararak KONUT-TİCARET-TURİZM alanına çevirmiştir.Yani 4,5 hektarlık alanı sanayi foksiyonundan çıkararak kişi yararı sağlanmıştır. Aydın Büyükşehir Belediyesi 11.05.2017 tarihinde 180 sayılı meclis kararı ile Söke Belediyesi’nin yaptığı alt ölçekli plan Uygulama İmar planını onaylayarak meclisinden geçirmiştir.

KİŞİ YARARI KAMU

YARARINA TERCİH

EDİLİYOR

Söke’mizde var olan sanayi alanı yok edilerek kişi yararı sağlanmıştır. Kamu yararı olacak  Havaalanı projesine sahip çıkılmamış ama kişi yararı gözetilerek, istihdam, üretim ve sanayinin önü kapatılıp, rantın önü açılmıştır. Söktaş’ın 1 km batısında Yenidoğan Outlet AVM mağazaları, 1 km doğusunda ise, Novada AVM mağazaları ihtiyacın üzerinde talebi karşılamakta iken,  imar planı revizyonu ile Söktaş’ın Söke – Bodrum karayolu bitişiğindeki 4,5 hektarlık sanayi foksiyonlu alanına AVM yapımına çok mu ihtiyaç hissedilmiştir? Söke Lee-Wrangler fabrikası kapatılıyor 600-700 kişi  yine Söktaş iplik ha keza oda ordan da bir sürü insan işsiz kalacak.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

İŞSİZ SAYISINI ARTIRACAK

Bu kadar insan işsiz kalacak biz onlara gidin sizin için yaptığımız AVM yi gezin yiyin için alışveriş yapın mı diyeceğiz? Evet AVM’de de insan çalışacak ama ne kadar? Cüzi bir sayı. İşsiz kalan bu insanlar yarın imar değişikliği için el kaldıranlardan iş istediklerinde ne diyecekler? Kusura bakmayın size sahip çıkamadık ama merak etmeyin hallederiz mi diyecekler? Aynı  zamanda Yenidoğan’daki outlet AVM mağazaları can çekişirken, bir yenisine fırsat verilmesi manidardır. Sayın Başkan Özlem Çerçioğlu Havaalanı planları Çevre planlarından kaldırılırken neredeydiniz?.

ÜRETİMİN DEĞİL,

TÜKETİMİN ÖNÜ AÇILIYOR

Yatırımcı fabrika yapmak isteyip planlarda olmadığından yapamazken, Söke’nin belkemiğini oluşturan SÖKTAŞ sanayi alanı konuta ve ticarete dönüştürülüyor. Üretimin değil tüketimin önü açılıyor. Söke’nin imar anayasası kabul edilen, nazım imar planının Aydın Büyükşehir Belediye başkanı ve meclis üyeleri tarafından halkın tabiri ile kevgire çevrilmesi nedeniyle halkın seçilmiş siyasetçilere olan güveni sarsılmaktadır. Söke’nin mevcut planlarda öngörülen nüfus tahminleri yok sayılarak, nüfus artışı yapılarak, şehircilik ilkelerini yok sayarak kamu yararından yoksun KİŞİ yararı gözetilmesinin arkasında hangi hesapların olduğunu düşünmek istemiyorum” dedi.

REVİZYON SÖKE’YE

YARAR DEĞİL, ZARAR

VERİYOR

Söke’de zaten Milas Karayolu üzerinde beş adet ve Kuşadası çıkışında yeni yapılan outlet alışveriş alanlarının bulunduğunu dikkat çeken Şehir Plancısı Şule Tuntaş, görüşlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Devlet sanayileşmeyi ve istihdamı artırmak için yatırmcılara teşvikler sunarken Aydın’da ve Söke’de geri dönüşü mümkün olmayan hatalar yapılıyor. Belediye başkanlarımız ve Belediye meclis üyelerimiz planları değiştirerek, kamu yararı yerine kişi yararına olan planları uygulamak Söke’ye bir şey kazandırmaz. Plan kararlarına aykırı olarak yapılan Lüks konut yapılarından Söke’de kaç kişi yararlanacak? Kim alacak? İşinden aşından olmuş evine ekmek parası götürme derdine düşmüş garip mi alacak? Yok böyle birşey. Sanayi alanlarını koruyun. Sayın Çerçioğlu ve Sayın Toyran Milletin yararına olan herşeyin kişi yararından önce gelmesi gerekmektedir. Doğru değil mi? Doğru ise gereğinin yapılmasını bekliyorum. Diyorum ki  yanlış işlerle kıymayın artık Söke’ye.”dedi

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.