Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE İŞKUR MERKEZİ PERSONELİNE SİGARARIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ KONUSUNDA EĞİTİM VERİLDİ

İsmail ERAVCI-ÖZEL

İşkur Söke Merkezi Müdürlüğü personeline yönelik sigaranın zararları ve sigarayı bırakma yöntemleri konusunda eğitim düzenledi. İşkur Söke Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen eğitime İşkur Söke Merkez Müdürü Cemil Altun olmak üzere merkezde çalışan personel katıldı. Eğitimi veren Söke Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerinden yüksek ebe Gülcan Aka verdi.

Eğitim’de oldukça çarpıcı ifadelerle sigaranın zararlarını anlatan Yüksek ebe Gülcan Akça, Türkiye’de hergün ortalama 300 kişinin sigaranın sebeplerinden kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. Akça bu hızla giderse 20 yıl sonra sigara nedeniyle günde yaklaşık 700 kişinin yaşamını yitirmesinin kaçılmaz olacağını söyledi. Sigaranın zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine  sıkıştırılmış şekli olduğunu belirten Can Akca “Sigara dumanında vücudumuz için 4 binden fazla madde bulunur. En tehlikeli maddeler nikotin, karbonmonoksit ve katrandır. Nikotin esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapar. Karbonmonoksit eksoz gazıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Katran ise kanser yapar. ”dedi. Bunun haricinde tütün dumanında diğer bazı zararlı maddelerin bulunduğunu söyleyen Gülcan Akça, aseton, kadmiyum, amonyak, arsenik gibi maddeler içerdiğini belirterek “Sigara içilmesi vücuda zarar verir. Akçiğerde öksürük, balgam, nefes darlığı ve kanser, kalpte damar darlığı, kalp krizi, tat almama, ağız kokusu, dişlerde sararma,boğaz kanseri, koku almada azalma, mide kanseri, mide ülseri, kemik erimesi, damarda tıkanma, çilt kırışıklığı, kanser, çocuk sahibi olamama, çocuk düşürmek, sağlıksız bebek doğurmak, cinsel geç kaybı gibi hastalıkların en büyük nedenlerinin başında sigara geliyor. Hastalıklı birisi olarak yaşamak istemiyorsanız, sigara içmeyi denemeyin ve sigara içenlerden uzak durun.

Sigara dost gibi görünür, düşman olduğunu anladığınızda yapacağınız hiçbir şey kalmaz. Birine sigara teklif etmek, ona ölüm teklifidir.”dedi.

Sigaranın akçiğer kanseri ölümlerinin yüzde 90’ından, tüm kanser ölümlerinin yüzde 30’undan, bronşit ölümlerinin yüzde 75’inden, kalp krizi ölümlerinin yüzde 25’inden sorumlu olduğunu söyleyen Gülcan Akça “İçilen her sigara insan yaşamını 152 dakika kısaltır. Erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır. Sigara içenler sadece kendilerini zarar vermezler. Çevrelerini de zarar verirler. Pasif sigara içmek başkalarının sigara dumanını solumaktır. Eğer ev içinde sigara içiliyorsa bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmaktadır. Sigaraya başlama yaşı genelde 13-14 yaşlarıdır. Sigara firmalarının temel hedefi öğrencilerdir. ”dedi.

Sigarayı deneme nedenleri arasında özenti, gösteriş, kendini ispatlama, arkadaş baskısı, arkadaş arasında yer edinme, otoriteye karşı gelme gibi nedenlerin öne çıktığını söyleyen Gülcan Akça “Başlangıçta oyun gibi başlayan bu korkunç alışkanlık, ilerleyen yıllarda kişileri sigara bağımlısı ve hasta biri haline getirir. Asla sigara içmeyi denemeyin. İçenlerin çoğu ise sigaraya başladığına pişmandır. Sigara içenlerin yüzde 70’şi sigarayı brakmak ister. Ancak bunu çok azı başarabilir. Sigarayı başlamak çok kolay, bırakmak ise zordur.

Gelişmiş batı ülkelerinde sigara içenlerin sayısı azaldıkça sigara şirketleri az gelişmiş ülkelerde reklam ve tanıtıma önem veriyor. Son 20 yılda sigara tüketimi Türkiye’de yüzde 80 artmış, Amerikada ise yüzde 30 azalmıştır. Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayı önümüzdeki 20 yılda 10 milyona ulaşacaktır.

Ülkemizde ise her yıl 100 bin insanımızı erken yaşlarda sigaradan kurban veriyoruz. Bu günlük ortalama 300 kişi demektir. Önlem alınmazsa 20 yıl sonra bu sayı 250 bine çıkacaktır. Buda günlük ortalama 700 kişi demektir. Sigara içmiyorum demek kalbiniz ve akciğerlerinizin daha iyi çalışması demektir. Hastalanma riskinizin azalması demektir. Daha uzun yaşamak demektir. Sizlere sigarasız bir yaşam diliyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.