Son Dakika

• No Posts Found

AKADEMİ LİGİNİN KALDIRILMASI ALT YAPIYA KALİTE GETİRECEK


İsmail ERAVCI 
-ÖZEL

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 3. Lig ve 2. Liglerde oynayan takımlar tarafından kurulan akademik takımların kaldırılması gençler ligine kalite getireceği ve gençler liginin değer kazanacağı belirtildi. Söke’deki alt yapı kulüpleri de akademi liginin kaldırılmasından son derece memnun olduklarını dile getirdiler.

Söke’nin iki önemli kulübü Sökegücü Spor Kulübü Başkanı Haluk Akyaldız ve Söke İdmanyurdu Spor Kulübü Başkanı Abbas Yöntem Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2. Lig ve 3. Liglerde mücadele eden takımlar bünyesinde oluşturulan akademik liglerin kaldırılmasının amatör futbolun geleceği acısından önemli olduğunu dile getirdiler. Haluk Akyaldız ve Abbas Yöntem gazeteniz Yeni Söke’ye yaptıkları açıklamada “Geçtiğimiz günlerde görevinden istifa eden Türk Milli Takımlar Futbol Direktörü Fatih Terim’in amatör futbol adına yaptığı en önemli statü değişikliğinin 3. ve 2. Liglerde oynayan takımlar tarafından oluşturulan akademik liglerin kaldırılması oldu. Akademik ligler nedeniyle Bölgesel lig, Süper Amatör lig ve daha alt liglerde  mücadele eden takımlar üvey evlat muamelesi görüyordu. Çünkü bizlerde ne kadar yetenekli de olsa futbolcular menejerler ve alt yapı antrenörleri tarafından izlenmiyordu. Bizdeki yetenekli oyuncular kaybolup gidiyordu. Menejerler ve büyük takımların alt yapı hocaları genelde akedemik liglerdeki oyuncuları izliyordu. Bizlerdeki oyuncular izlenmiyordu. Örneğin Aydın’da akademik ligde mücadele eden iki takım vardı. Bunlar Nazilli Belediyespor ve Aydın 1923 kulüpleriydi. Gençlerde herkesin gözü akademik liglerde olduğu için bizler sürekli geri plandaydık. Aydın’da gençler sadece 2 takımda oynamıyor ki. Örneğin geçen sene Kuşadası Küçük Ada Türkiye 3. oldu.

Bu sene ikinci ve üçüncü profesyonel liglerde oynayan takımların kurduğu akademik ligler kaldırıldı. Bu durum lige kalite getirecek. Bizdeki yetenekli futbolcuların da önü açılmış olacak. Türkiye’de binlerce futbol menejeri görev yapıyor. Bizlerin maçlarını da izlemek durumunda kalacaklar. Bank Asya 1. Lig ve süper lig takımları akademik takım kurabilecekler. Bu durum bazıları trrafından eleştirilse de yeni yeteneklerin keşfi açısından önemli. Böylece Türk futbolu yeni yıldızlar kazanacaktır. Biz alınan kararı sonuna kadar destekliyoruz.”dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.