Son Dakika

• No Posts Found

FRANSA’DA KÜLTÜR ELÇİSİ BİR SÖKELİ AHMED BAKCAN

ahmed bakcan,yaşar çağbayır, hasan hüseyin yavaşİsmail ERAVCI ÖZEL

3 yıldır Fransa’da Yunus Emre Enstitüsü Müdürlüğü görevini sürdüren Sökeli Ahmed Bakcan, gazeteniz Yeni Söke’yi ziyaret etti. 1987 yılından bu yana Fransa’da yaşayan ve 3 yıldır Yunus Emre Enstitüsü Fransa Merkez Müdürlüğü görevini sürdüren AhmedBakcan, enstitü hakkında bilgiler verdi. 13 Ağustos’a kadar Söke’de kalacak olan Ahmed Bakcan, 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 40’dan fazla kültür merkezi bulunduğunu söyledi.

Söke Kocacami eski imamlarından ve aynı zamanda gazeteniz Yeni Söke yazarlarından merhum Hüseyin Bakcan’ın oğlu olan Yunus Emre Enstitüsü Fransa Merkez Müdürü Ahmed Bakcan’ı gazeteniz Yeni Söke’ye beraberinde yazarlarımız Yaşar Çağbayır ve Mustafa Ulucay, Söke’de yaşayan ağabeyi ve oğlu ile birlikte geldi.

hasan hüseyin yavaşoğlu,ahmed bakcanGazete merkezinde Gazeteniz İmtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu ve gazete personeli tarafından karşılanan Ahmed Bakcan, gazete merkezinde Yunus Emre Vakfı hakkında bilgiler verirken, Söke ile ilgili de görüşlerini paylaştı.

Yunus Emre Vakfı’nın; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak amacıyla kurulduğunu söyleyen Yunus Emre Vakfı Fransa Enstitüsü Müdürü Ahmet Bakcan “ Bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 05.05.2007 tarihli ve 5653 sayılı kanunla kurulmuş bir kamu vakfıdır.

Yunus Emre Enstitüsü ise Vakfa bağlı bir kuruluş olarak bu Kanunun amaçlarını gerçekleştirmek üzere yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra ülkemizin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 40’dan fazla kültür merkezi bulunmaktadır.  Kültür merkezlerimizde verilen Türkçe eğitiminin yanı sıra, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan işbirlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi desteklenmektedir. Kültür merkezleri aracılığıyla kültür ve sanatımızı tanıtmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenmekte, ulusal veya uluslararası etkinliklerde ülkemiz temsil edilmektedir.”dedi.

Fransa’da etkinliklerinden birinin Adriyatik’ten Çin Seddine Türkçe konulu konferans düzenlediklerini söyleyen Ahmed Bakcan, konuşmacı konuklarının yine bir Sökeli Yaşar Çağbayır olduğunu söyledi. Ahmed Bakcan yaklaşık 2 saat gazete merkezinde kaldı. İlginç ve geleceğe ışık tutan söylemlerde bulundu. Bununla ilgili yaptığımız röportajı önümüzdeki sayılarda okuyabilirsiniz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.