DEVLET

Mehmet Ali Oklay

Mehmet Ali Oklay

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı ve eski AK Parti MKYK üyesi Ayhan Oğan; bir televizyon programında 15 Temmuz sonrasında devletin yeniden yapılanmasıyla ilgili yaptığı tespitler ortalığı karıştırdı.

Ne demişti Oğan, “Biz 15 Temmuz’da çok büyük bir şey başardık. Bakın bu halk bir devrim yaptı. Bütün bu dışarıdan müdahale etme imkanı bulan bürokratik oligarşiyi yerle yeksan etti. Vesayet sistemini bitirdi. Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz. Bakın beğenin veya beğenmeyin, bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır”

Sonrasında arayan bazı yazarlar “Cumhuriyetin kuruluş paradigmasına ve Atatürk’e bir reddiye olup olmadığını” sordular. Oğan cevaben; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kurucu partisi CHP’dir. İkinci kurtuluş Türkiyenin tam bağımsız halkın devleti olarak dizayn edildiği, kurumsal yapıya kavuştuğu sürecin lideri de Recep Tayyip Erdoğan ve onun yanında saf tutan siyasi liderlerdir” dedi.

15 Temmuz’da bu millet içerideki ve dışarıdaki vesayet odaklarının hakimiyetinde olan devlete el koymadı mı? Devlete sirayet eden Fötö’cü, yapılanmaya dönük yapılanmalar bir yenilenme/arınma değil mi? En sert yanıt vermesi gereken sayın Bahçeli ne dedi bu işe; “Aziz Atatürk, Türk Milletinin ortak ve kurucu değeridir. Kurtuluşun lideri, kuruluşun mihveridir. İnkarcılar ise ihanetin hizmetkarıdır. Şimdi bir devlet kuruyoruz diyene söylenecek olan söz “Kirli bir FETÖ ağzı olduğudur” Bu müptezele söylenecek olan Cumhurbaşkanının söylemesi en doğru olanıdır.

AK Parti içinden de Başbakan Binali Yıldırım, Cemil Çiçek ve AK Parti sözcüsü Mahir İnal vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet kurduğumuz son devlettir ve söz konusu kişinin görüşlerinin sadece kendisini bağladığı gayet açıktır.

“Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da zaten gereken açıklamayı yaptı ” Bize “Yaşasın devlet, Yıkılsın düzen” dersleri veren Ümit Özdağ hocamız ise şunları söylemiş “Şimdi bir siyasi meczup “Yeni Devlet kuruyoruz” derse ona devleti Türk Milletinin İstiklal Harbinde kurduğunu zaten hatırlatırız.

Yapılanların bir devlet kurmak mı yoksa düzeni revize etmek mi olduğunu ayrıca tartışmak gerekir

Mesela, eski Ankara Valisi rahmetli Tandoğan “Gençlerin yürüyüş yapıp devrim istediği” günlerde tam da devletin “Korparetist” yaklaşımını sergileyip; “Gençlere söyleyin kominizm iyi bir şeyse devlet onu alır getirir, gençlere ne oluyor ki!”

Yani devlet herşeyi bilir. Sizin adınıza karar verir mantığı…

Devlet var olduğu için siz varsınız felsefesi…

Ancak zaman değişti…

Artık “Biz varsak devlet var” anlayışı hakim.

Ve devlet de bu felsefe üzerine yeniden yapılanacaktır.

Yapılanmalıdır.

“Dünya dönüyor” yada “Kral Çıplak” diyenlere insafsızca abanmak gerçeklerin önünü açmayacaktır.

Demokrasilerde “ifade özgürlüğünü” içselleştirmediğimiz sürece yargısız infazlar devam edecektir.

Fakat ne çare ki dünya dönmektedir.

Ve sormak gerekiyor ki; Bizim 16 Türk Devletimiz nasıl yıkılmıştır ve yenileri nasıl kurulmuştur”

Tarih ilmi cevapları çok net vermektedir…

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.