AĞUSTOS YAĞMURU SÖKE’DE İNCİRİ YÜZDE 50 ZARAR VERDİ


İsmail ERAVCI

Yunus Ene: İncir ağacının başında olgunlaşan incirlerin tamamı yağmurlardan sonra çürüdü ve eridi.

Söke Tariş 60 Nolu İncir Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yusuf Ene cumartesi günü yaklaşık yarım saat devam eden yağmurlar sonucunda Söke’de incirin yüzde 50 oranında zarar gördüğünü belirterek, kaliteli incir miktarının şimdiden yarıya indiğini söyledi. Yusuf Ene tüm üreticiler gibi kendisinin de yağmurlardan çok fazla etkilendiğini belirterek, Türkiye İhracaatcılar Birliği tarafından tahmin edilen 60 bin ton rekoltenin şimdiden 40 binlere düştüğünü söyledi.

Yusuf Ene yaptığı açıklamada, yağışın üzerinden 4-5 gün geçince incirdeki zararın ortaya çıkmaya başladığını belirterek “İncir yağmuru, dolayısıyla ıslaklığı sevmez. Biz yüksek nemden şikayet ediyorduk. Ancak cumartesi günü yağan yağmurlar nemin tuzu biberi oldu. Sezona iyi girmiştik. Rekolte ve kalite iyi gibi gözüküyordu. Geçtiğimiz cumartesi gününe kadar her şey beklendiği şekilde iyi gidiyor, üretici çok memnundu. Ancak cumartesi günü 25-30 dakika yağan yağmur bizi perişan etti. Yağmur Söke’de her yeri tuttu. Ben kendimden örnek vereyim. Benim zararım yüzde 50. Çünkü ağacın dalındaki incirlerin yüzde 50’si yani yarısı olgunlaşmıştı. Olgunlaşan incirler yağmurla birlikte çürüdü. Şu anda hurda oldu. Simsiyah hale gelen incirler içini boşalttı. Benim zararım yüzde 50’yi buldu. Olgunlaşmamış incirlerde zarar yok ama olgunlaşan incirlerde kalite kaybı oluştu. Yağmurun en büyük zararı incir üreticisi oldu.”dedti.

Söke’nin tamamının yağmurdan etkilendiğini söyleyen Yusuf Ene “Her şey 30 dakikada bitti. Birinci kalite incir bulmak zorlaştı. Dağlardaki incirler yağmurdan etkilenmedi.Yamaç, Sazlı, Argavlı gibi incirin yoğun olduğu yerlerde incir bahçelerinin tamamı yağmurdan etkilendi. Üreticinin beklediği gelir yarıya düştü. Sadece üretici değil bu işte ülke ekonomiside etkilendi. İhracaatcılar Birliğinin bu yıl beklentisi 60 bin ton üretimdi ama bu üretim tahmini şimdiden yüzde 40 ile 50 oranında azaldı. Bu şimdinin zararı önümüzdeki günlerde muhtemelen yağacak olan yağmurlarda daha da düşecek. Cumartesi günü incir üreticisi çok kötü bir rüya gördü. İnşallah bu rüyanın devamı gelmez. Cumartesi günü kötü yakalandık. Aydın Türkiye’nin en önemli incir üretim merkezlerinden biri. Yağmurun yağmasını hiç istemediğimiz bir zamanda yağmur yağdı. İncir üreticisinde sıkıntının artmasına neden oldu. Şu anda üreticiler taze inciri bile satamaz hale geldiler. Tek duamız önümüzdeki günlerde ikinci bir yağmur yağmaması. Çünkü incirde yağmurun çok veya az yağması önemli değil. Çilenti bile olsa inciri etkiliyor. Üreticinin morali çok bozuk. “dedi

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.