Kurban Bayramı ve Et İthalatı

Mehmet Ali Oklay

Mehmet Ali Oklay

Ülkemizde kurban bayramı günlerinde 500 ile 700 bin arasında büyükbaş, 2 milyon ile 2,5 milyon arasında küçükbaş kesimi yapılmaktadır.

Bu rakamlar elbette ciddi rakamlardır. Hayvancılık/besicilik faaliyetinde bulunan herkes ve şirketler her yıl kurban bayramını özlemle beklerler. Önemli bir pazardır kurban bayramı günleri.

Ancak seneler içersinde ülkemizde hayvancılık ve ekstansif olmaktan, intansif hayvancılığa doğru evrildiği için, yani hayvancılık faaliyeti köy ve köylerden, çiftçilerden, köylüden uzaklaşıp, şirketleştikçe fiyatları piyasa şartlarından çok şirketler belirler hale gelmektedir.

Üretim faaliyetini destekleyen küçük işletmeler maalesef yanlış politikalar sonucu yaşayamamakta, kapitalist piyasa ekonomisi tabii ki bu boşlukları doldurmakta. Üstelik devlet de küçük/orta büyüklükteki gibi işletmeler yerine, şirketlere yönelik 1000-2000 başlık tesisleri destekledi. Şirketlere neredeyse %50-60 gibi hibe imkanları sağladı.Halbuki Avrupa’da teşvik edilen 40-50 başlık inek/süt işletmeleridir. Üstelik süt inekçiliği bu işin lokomotifidir. Büyükbaş üretiminde denge yaklaşık 8-9 yıl önce süt fiyatları istikrarsızlığa girince 1-1,5 milyon süt ineği kesilmek zorunda kaldı/kesilmek zorunda bırakıldı. Kesilen süt ineği sayısı yaklaşık 11-12 milyon süt ineği varlığımızın %10’una tekabül etmekteydi. O günden beri yaşanan olumsuzlukların kaynağı olarak ben, o gün kesilmek zorunda kalan süt ineği varlığımızın kaybında görüyorum. Bu eksiklik ve güven kaybı telafi edilememiştir.

Küçükbaştaki sorun ise yayla hayvancılığının teröre bağlı azalması ve boşalan köyler ve yaylalardır. Zaman içersinde bu durum düzelecektir sanıyorum. Bu süreç boyunca neredeyse küçükbaş varlığımız yarı yarıya azalmıştır.

Şimdi hükümet yine ithalat alternatifine sığınmıştır. Tüketiciyi korumak adına yapılsa da et fiyatlarında gözle görülenbir düzelme olmamaktadır. Çünkü ithal edilen canlı hayvan ya da et (karkas) şok etkisi bırakacak şekilde değil tedricen yapılmaktadır. Et ve süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yüzde sıfır gümrük vergisiyle ithalat izni verilen 500 bin canlı büyükbaş, 475 bin canlı koyun keçi, 75 bin büyükbaş hayvan eti (karkas) 2018 yılı sonuna kadar 20 bin ton çeyrek karkas etinde 2017 sonuna kadar ithal edilmesi beklenmektedir.

Elbette ithalat başlı başına bir çözüm değildir. Gerçek üretici desteklenmelidir. Et ve süt Kurumunun eskiden özelleştirilip, kapatılmasının zararları ancak çıkmaktadır. Et ve Süt Kurumu süratle yaygınlaştarılmalıdır. Bu işin lokomotifi süttür ve süt hayvancılığıdır. Süt fiyatları ile üreticinin memnun edilmesi orta vadede en iyi ve yerli çözüm yoludur. Süt iyi olursa et de otomatikman uygun fiyatlarda olacaktır. Hem üretici hem tüketicinin memnun edilmesi Bakanlığımızın uygulayacağı uygun milli ve yerli politikalar ile olacaktır.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.