RÖPORTAJ – 3 AY İÇİN GİTTİ, 3O YILDIR FRANSA’DA

AHMED BAKCAN

AHMED BAKCAN

3 yıldır Fransa’da Yunus Emre Enstitüsü Müdürlüğü görevini sürdüren Sökeli Ahmed Bakcan, 3O YILLIK Fransa serüvenini gazeteniz Yeni Söke’ye anlattı

3 aylık bir ödül için Fransya giden Ahmet Bakcan, 30 yılı geride bırakmış durumda. Söke Kocacami eski imamlarından ve YeniSöke Gazetesi yazarlarından Hüseyin Bakcan’ın oğlu olan Ahmed Bakcan 1987 yılından bu yana Fransa’da yaşıyor ve 3 yıldır Yunus Emre Enstitüsü Fransa Merkez Müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Ahmed Bakcan, 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün 2014 yılından beri Fransa Müdürlüğü görevini sürdürüyor. Yaklaşık yurt dışında 40’dan fazla kültür merkezi bulunduğunu söyleyen Ahmed Bakcan ile hem Fransa serüveninin hem de Yunus Emre Enstitüsünü konuştuk. Yaklaşık 1,5 saat süren röportajdan çarpıcı bölümleri siz okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Yeni Söke: Ahmed Bakcan kimdir.

Ahmed Bakcan: Söke Kemalpaşa İlkokulunu bitirdim. Sonra babamın da teşvikiyle Aydın İmam Hatip Lisesine kayıt yaptırdım. Kayıt yaptırma sırasında yabancı dil olarak İngilizce’yi seçtim. Ama okullar açılınca İngilizceden Fransızca’ya kaydırıldığımı gördüm. Durumu babama bildirdim.” Babamda “Oğlum kaderinde Fransızca varmış” dedi ve ben Fransızca’da kaldım. İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra üniversite sınavlarına girdim. Önce üniversite sınavına girerken aslında Fransızca bölümlerini tercih etmemiştim. Hocamın isteği ile bir Fransızca bölümünü tercih ettim. Aslında Fransa ve Fransızcaya ile ilgim yok gibiydi. Kader, Fransızca bölümünü kazandım. Bölüme kayıt yaptırmayı istemiyordum ama babamın isteğini kıramadım ve Marmara Üniversitesi Fransızca bölümüne 1983 yılında kaydımı yaptırdım ve üniversitede okumaya başladım. O dönemde Fransız Kültür Merkezi Fransızca çeviri yarışması düzenlemiş, yarışmaya ben de katıldım ve bir makaleyi Fransızca’ya tercüme ettim. Benim tercüme ettiğim makale en iyi tercüme seçildi. Biz de 3 haftalığına Fransa’ya gitme şansı yakaladık. Ben 3 haftalık değil 3 aylığına Fransa’ya gitmek istedim. Bu kabul edildi. 3 aylık diye başladığım Fransa yolculuğu bize 30 yıla mal oldu. 30 yıldır Fransadayım. Akademik kariyerimizi yaptık ama o şekilde kaldı. Kadro alamadık ve tekrar Fransa’ya döndüm. O tarihten beri sivil toplum kuruluşlarında idarecilik ve bazı ticari işler yaparak hayatımızı idare ettirmeye çalıştık.

Hükümet tarafından 2007 kültür elçiliği yürütecek yeni kurumlar kurulmaya başlandı. Bunların başında Yunus Emre Enstitüsü geliyor. Ben’de yaklaşık 3 yıldır Fransa’da kurulan Yunus Emre Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütüyorum.

 

ahmed bakcan,yaşar çağbayır, hasan hüseyin yavaşoğluAhmed Bakcan: Yunus Emre Vakfı; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak amacıyla kurulan bir kurum.Vakıf bünyesinde çeşitli ülkelerde enstitüler kuruldu. Fransa’da da yaklaşık 3 yıl önce kurulan Fransa Yunus Emre Estitüsü’nün müdürlüğü görevine getirildim. Görevimiz  Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak Bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 05.05.2007 tarihli ve 5653 sayılı kanunla kurulmuş bir kamu vakfıdır.

Yunus Emre Enstitüsü ise Vakfa bağlı bir kuruluş olarak bu Kanunun amaçlarını gerçekleştirmek üzere yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra ülkemizin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 40’dan fazla kültür merkezi bulunmaktadır.  Kültür merkezlerimizde verilen Türkçe eğitiminin yanı sıra, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan işbirlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi desteklenmektedir. Kültür merkezleri aracılığıyla kültür ve sanatımızı tanıtmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenmekte, ulusal veya uluslararası etkinliklerde ülkemiz temsil edilmektedir.

Yeni Söke: Enstitünün misyon ve vizyonu nedir

Ahmed Bakcan : Vizyonumuz; kültür sanat ve yabancılara Türkçe öğretimi ana başlıkları altında dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilecek faaliyetler ve oluşturulacak iş birlikleri ile dünya toplumlarının Türkiye’yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını sağlamaktır.

Misyonumuz Türkiye’yi, kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, Türkiye’nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek, kültürel alışverişini arttırmak, bununla ilgili yurt içi ve yurt dışındaki bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak, Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermektir.

Yunus Emre Vakfına bağlı olarak 2009 yılından beri faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünün Türkiye’nin, Türk dilini, edebiyatını, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtılması misyonunu üstlendi. Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi yönündeki çalışmalarını 40 ülkede kurduğu 50 Kültür Merkezi aracılığıyla yürütmektedir.

YAŞAR ÇAĞBAYIR,KONFERANSYeni Söke: Böyle bir kuruluşagerek var mıydı?

Ahmed Bakcan: Hem de çok gerek vardı. Anadolu’nun önemli medeniyetlerine sahip çıkan ve bu toprakların kültürel mirasını dünyanın farklı yerlerine taşımaya çalışan Türkiye’nin kültür kurumu Yunus Emre Enstitüsü; Türkçenin kadim sesinin dünyaya duyurulmasında, tarihî ve kültürel mirasımızın tanıtılmasında önemli bir görev üstlenmiştir.

İnsani değerleri, insan sevgisini ve toplumsal barışı temsil etme özelliğinden dolayı adını bir Anadolu mutasavvıfı olan Yunus Emre’den alan Enstitümüz, dünyanın dört bir köşesinde Kültür Merkezleri vasıtasıyla dilimizi ve kültürümüzü tanıtmak için adımlar atmaya devam etmektedir.

Yeni Söke: Yunus Emre Enstitüsü’nün gelecek hedefi nedir.

Ahmed Bakcan: Türkiye’nin kültürel diplomasi alanındaki yüzü olarak faaliyetlerini sürdüren Enstitü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında Kültür Merkezi sayısını 100’e çıkarmayı, Türkçe öğretimi ve kültür-sanat faaliyetleriyle dünya toplumlarının Türkiye’yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını, kültürlerarası etkileşim temelli faaliyetlerle dünya kültür mirasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda Enstitümüz; çeşitli kurumlarla iş birliği yaparak bilimsel ve kültürel çalışmaları desteklemek, ortaya çıkan sonuçları çeşitli yayınlar vasıtasıyla dünya kamuoyuyla paylaşmak ve bu sayede dünya kültürleri arasında köprüler kurmak idealiyle heyecanla yürümektedir.

Yeni Söke: Dünya Devletlerinde böyle enstitüler var mı? Fransa’da Yunus Emre Enstitüsü olarak çalışmalarınız nasıl gidiyor

YAŞAR ÇAĞBAYIR, AHMED BAKCAN,PARİS, KONFERANS, YUNUS EMRE VAKFIALMANLAR BU İŞİ CİDDİ ELE ALMIŞLAR

Ahmed Bakcan “Almanlar bu işi 1940’larda başlamışlar.300’ün üzerinde kültür merkezleri var. Fransızların 280 civarında. Ama Türkiye’nin kültür ateşeliğini yürütecek olan kurumları 2010 yılında  kurulmuş. Devletin Resmi Türk diplomasisini yürüten tek kurum Yunus Emre Enstitüsü var. Yani Yunus Emre Enstitüsünün.her geçen gün sayıları artıyor. Şu anda 50’nin üzerinde. Pariste açılma süreci devam ediyor. Biz de Fransa Büyükelçiliğinin Kültür Müşavirliğinin mekanlarında varlığımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Yunus Emre Vakfının aktif olduğu ülkeler Balkanlar, Kuzey Afrika ile Ortadoğu bölgeleri. Balkanlarda çok ciddi manada kültür merkezleri var. Balkanlar Osmanlının eski coğrafyası olduğu için o bölgeler kültürel olarak bir geçmişimiz var, mirasımız var. Bu bölgelerde yapılan çalışmalar çok ciddi ilgi ve alaka görüyor.

Buralarda Osmanlının 4-5 asır bulunmasının avantajı ile tekrar sahaya mı indi düşüncesiyle böyle bir teveccüh var.

Örneğin Saraybosna’da Türkçe öğrenen çocuklarla bir Türkçe Bayramı yapıldı. Yaklaşık 5 bin öğrenci katıldı. Bu ne demek biliyor musunuz Saraybosna’da tüm okullardan öğrenciler katılmış demektir. Her sene Saraybosna’da 500 öğrenci Türkçe sertifikası alabiliyor demektir. Mısır’da Cezayir’de yoğun şekilde devam ediyor.

Bunlar bizim için sevindirici. Enstitünün geçmişi 8 yıl olmasına rağmen Türkçe’nin ihmal edilmişliğini yavaş yavaş doldurmaya çalışıyor ”dedi.

Yeni Söke: Bu konuda çalışma yapan yazarlar var mı?

YAŞAR ÇAĞBAYIR MEDARİ İFTİHARIMIZ

Ahmed Bakcan : Önemli işler yapmaya çalışıyoruz. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz ama en büyük medari iftarımız Yaşar Çağbayır hocamız. Yaşar Hocamız Türk Dünyasına, Türkçeye kazandırdığı çok büyük eser ile medari iftiharımız. Biz tabi hocamızın verdiği eserler üzerinden hizmetlerimizi götürmeye çalışıyoruz. Kurum olarak üstadlarımızın eserlerini takip etmeye çalışıyoruz. Çalışmaları hem hızlandırmak hem de üst düzeye getirmek için çalışıyoruz. Devam edecek…

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.