Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNLİK YOLU AÇMAK İÇİN DERNEKLEŞTİLER

Aydın’ın Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte, mahalleye dönüşen köylerde muhtarlar sorunlarının çözümü için dernek kuruyorlar. Söke’de bu kapsamda ilk derneği kuran mahalle ise Avşar oldu.

Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan, köy tüzel kişiliklerinin kaldırılması ile birlikte hizmet üretmede büyük sıkıntıya düştüklerini belirterek “Söke bize 30 km uzakta. Aydın ise 80km. uzakta. Büyükşehir uygulamasıyla birlikte Avşar mahalle oldu ancak bu sadece resmiyette böyle. Gerçekte ise Avşar’da köy yaşamı sürüyor. Geçmiş yıllarda İl ve İlçe Özel İdare müdürlüğü aracılığı ile fidan dikiminden zeytinlik yollarının açılmasına kadar bir çok hizmet alabiliyorduk. Bunun yanında köy tüzel kişiliği adına kayıtlı taşınmazlar, gayrimenkuller vardı. Bunlardan elde edilen gelirlerle Avşar’ın ihtiyaçlarını karşılayabiliyorduk. Köyde imece uygulaması ile pek çok sorunu çözebiliyorduk.

Mahalle statüsüne kavuşunca köy tüzel kişiliği kaldırıldı. Bizde sorunlarımızı yerinde çözmek amacıyla dernek kurmaya karar verdik. Salı günü akşamı köyde bir toplantı yaptık. Toplantıda dernek kurma fikri ağır bastı ve derneğin kurucu üyelerine belirledik. Derneğin kurmadaki amacımız öncelikle zeytinlik arazilere yol açmak. Dernek aracılığı ile vatandaştan para toplayabileceğiz veya hizmet satın alabileceğiz. Avşar’da yolsuz arazi bırakmayacağız. Böylece pek çok sorunu kendimiz çözebileceğiz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.