Son Dakika

• No Posts Found

DENİZ KAPLUMBAĞALARINI SEVMEYİN, BİRLİKTE YÜZMEYİN

Haber Merkezi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Deniz kaplumbağalarının ısırma davranışı hususunda dikkatli olmaları istenerek özellikle bu hayvanların yanına giderek sevme veya birlikte yüzme gibi davranışlardan uzak durulması istendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada günümüzde,  yer küre üzerinde 8 tür Deniz kaplumbağası yaşamakta olduğu belirtilerek “ Bu türler içinde 5 tür Akdeniz’de bulunmaktadır. Akdeniz’de bulunan türler içinde iki tür (Caretta  caretta ve Chelonia mydas) Ülkemiz Akdeniz sahillerini önemli ölçüde yuvalama alanı olarak kullanmaktadırlar. Deniz kaplumbağaları göçmen türler olup, yaşamlarının önemli bir bölümünü okyanus ve açık denizlerde geçirmelerine karşılık, çiftleşmek üzere sahillere ve yuvalamak üzere kumsal alanlara geçerler.” denildi.

Tüm dünyada tabiatı koruma açısından bir sembol durumunda olan deniz kaplumbağaları, son 40-50 yıllık zaman zarfında çevre kirliliği, yuvalama kumsallarının turizm ve ikinci konut maksatlı kullanımı, balıkçılık faaliyetleri ile kumsallardan kum alımı gibi faaliyetler sonucu önemli ölçüde tehlike altına girdiği belirtilen açıklamada “Bilindiği üzere Caretta caretta ve Chelonia mydas’ın yavruları plankton ve küçük böceklerle beslenmelerine rağmen, büyüdükçe Caretta caretta etçil, Chelonia mydas ise otçul beslenmektedir.

Deniz kaplumbağalarının normal şartlarda Nisan-Eylül dönemlerinde sahillerimize gelip, kış aylarında ise Kuzey Afrika bölgesine Mısır, Tunus, Cezayir gibi yerlere göç etmektedirler. Ancak bölgeye gelen turistlere gösteri yapmak için bazı tekne turları düzenleyenlerin, sahil kenarı restoran sahipleri veya halkın beslediği Caretta caretta’ların bir bölümü kış aylarında da bölgeyi terk etmemekte ve işletme sahipleri, bu canlıları sürekli kendi restoranın, limanının yanında bulunmaları için elle beslemektedirler. Bu davranışlar canlıların normal beslenme düzenlerini değiştirirken üzerlerinde yoğun stres oluşturacak eylemlerdir.

Tabii ki bu da hayvanların göç yollarının, alışkanlıklarının değişmesine yol açmaktadır. Kış aylarında hazır besin bulabilen deniz kaplumbağaları normal yaşamlarına devam ederken, besin bulamadığı zaman insanlara saldırıp, küçük ısırıklar atabilmektedir. Deniz kaplumbağalarının yaptığı bu davranış bir saldırı değil canlıların kendilerini koruma içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.Bu nedenle, vatandaşlarımızın kaplumbağaları besleme, yanına gidip sevme, beraber yüzme gibi davranışlarda bulunmamaları gerektiğini hatırlatıyor; sahillerde faaliyet gösteren işletmelerin de deniz kaplumbağalarının yaşam alanları olan sahillerin turizm faaliyetleri için kullanımı  hususunda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.”denildi-

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.