Dengeli ve yeterli beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişki

yeterli-ve-dengeli-beslenme_0– Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman:

– “Aç kalarak, etrafımızı yasaklarla çevirerek, günün 3-4 saatini spor merkezlerinde geçirerek ne mutlu ne de başarılı olabiliriz”

– “Herhangi bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur”

(İHA) – Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, sağlıklı ve dengeli yaşam tarzı ile beyin sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, “Aç kalarak, etrafımızı yasaklarla çevirerek, günün 3-4 saatini spor merkezlerinde geçirerek ne mutlu ne de başarılı olabiliriz. Herhangi bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur” dedi.

Dengeli ve yeterli beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkide hafif miktarda kafein yani çay, kahve ve kola tüketiminin insan sağlığına zararı olmayacağını belirten Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, “Fiziksel aktivite yapmak da beyin sağlığı ve kişinin mutluluğu için faydalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzını bir ömür boyu benimseyebilmeyi birçok insan en çok arzu etmektedir. Aslında hepimiz sağlıklı yaşam seçeneklerinin neler olduğunu, sağlıklı beslenmeyi, sporun önemini, sigarayı bırakmayı ve zayıflamanın gerekli olduğunu çok ama çok iyi biliyoruz. Ancak bütün bunları biliyor olmakla harekete geçmek, bildiğimiz şeyleri uygulamak ve yaşam tarzı haline getirmek arasında çok şey var. Hayatımızda pozitif yaşam değişiklikleri yapmak kolay değildir. Yapılan değişiklikleri kalıcı hale getirmek ise daha zordur. Kolay olsaydı günümüzde moda diyetler, spor merkezlerine yapılan üyelikler, bireysel gelişim uzmanları, yaşam koçları ve medyanın konuya olan ilgisi her geçen gün artıyor olmazdı” dedi.

“Dozunda alınan kafein beynin uyanık kalmasını sağlar”

Yaşamımızda gerçekleştirmeyi planladığımız her türlü olumlu değişikliğin kişinin kendini rahat ve güvende hissetmesiyle daha kolay yapılabildiği ve kalıcı olabildiğini söyleyen Salman, “Kişinin seçimlerinin kendisini mutlu ediyor olması başarıyı beraberinde getiren en önemli adımdır. Aç kalarak, etrafımızı yasaklarla çevirerek, günün 3-4 saatini spor merkezlerinde geçirerek ne mutlu ne de başarılı olabiliriz. Herhangi bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur. Dengeli ve yeterli beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkide kafeinin faydasından söz edebiliriz” diye konuştu.

Salman, gün içerisinde makul miktarlarda çay, kahve veya kolalı içeceklerle tüketilen kafein, uyarıcı etkisi nedeni ile beynin uyarılmasını sağladığını ifade ederek, “Dozu aşılmadan tüketilen kafein insanı zinde tutabilir. Bunun insan sağlığına fazla zararı olamayacaktır. Fiziksel aktivite de beyin ve genel sağlık üzerine etkiler yapmaktadır. Fiziksel aktivite yapmak genel ve beyin sağlığı ve aynı zamanda kişinin mutluluğu için son derece önemlidir. Fiziksel aktivite yaparken de beyinde endorfin hormonu salgılanır. Diğer bir deyişle fiziksel aktivite beyin fonksiyonlarının çalışmasını olumlu yönde etkiler” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.