Son Dakika

• No Posts Found

“OKUMANIN VE BİLGİSAYAR KULLANMANIN YAŞI YOK” DEDİLER

İsmail ERAVCI

Söke Hilmi Fırat Huzurevinde kalan yaşlılar dün Söke Hilmi Fırat Halk Kütüphanesini ziyaret ederek, hem kitap okudular, hem de bilgisayar kullandılar. ADÜ Bünyesinde faaliyet gösteren Söke Sağlık Yüksekokulu, öğrencileri tarafından kurulan el ele ekibinin organize ettiği Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında huzurevi yaşlıları güzel bir gün geçirdiler. Söke Sağlık Yüksekokulu, Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi, Ağaçlı Köyü Kültür Kiraathanesi ve Söke Hilmi Fırat Huzurevi tarafından ortaklaşa yapıldığı belirtildi.

Söke Hilmi Fırat Huzurevi sakinleri dün saat 13.30 sıralarında Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesine geldiler. Huzurevi sakinlerine Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba karşıladı. Akbaba öncelikle kütüphanenin tarihçesi hakkında huzurevi yaşlılarına bilgiler verdi. Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında kütüphane gezdirildi. Pek çok yaşlının ilk defa kütüphaneye geldiği bilgisi verildi.

Yaşlılar daha sonra bilgisayar odasına alındılar. Pek çoğu ilk defa klavyenin tuşlarına basarken heyecanları yüzlerinden okundu. Bu arada huzurevi sakinlerine skype eğitimi verilerek yakınları ile bilgisayarda görüşme yapmaları sağlandı. Bu arada yanlarındaki arkadaşları ile bilgisayarda skype üzerinden arkadaşları ile görüştüler. Huzurevi sakinleri gençlerin büyük bir beceriyle kullandıkları bilgisayarların başına geçerek, tuşlarla yazı yazmaya çalıştılar. Bilgisayar kullanmanın çok zevkli olduğunu söyleyen huzurevi yaşlıları “Bugün çok farklı duygular yaşıyoruz. İlk defa kütüphaneye geldik. Kütüphaneyi gezdik ve bilgisayar kullandık. Görüntülü görüşme yaptık. Çok mutluyuz.”dedi.

Daha sonra Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi’nin bahçesine çıkan huzurevi sakinleri bu seferde kütüphaneye gelip kitap okumamak olmaz dediler ve kendilerine verilen kitapları okudular. Okuma saatinin tamamlanmasından sonra Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesinden ayrılarak, Ağaçlı Mahallesi’nde bulunan zeytin kahvaltı evine gittiler. Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba, huzurevi sakinlerini kütüphanede ağırlamaktan büyük mutluluk ve onur duyduklarını söyleyerek “Sık sık böyle projeler yapılarak sosyal yaşantının canlandırılması gerekli. Bu tür projelerde kütüphanenin kapısı herkese açıktır. Söke’deki kurum, kuruluş ve STK’larla ortak proje yapmaya hazırız. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.