Son Dakika

• No Posts Found

BARAJLARI ZATEN DSİ YAPACAKTI, YİNE DSİ YAPACAK

İsmail ERAVCI

AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2014 yerel seçimleri öncesi vaat ettiği Sarıçay ve Beşparmak Barajları DSİ’nin yapacağını belirterek, ASKİ’nin de zaten yaptığı açıklamalarla bunu doğruladığını söyledi. Gürer DSİ’den Sarıçay ve Beşparmak Barajlarının son durumu ile ilgili bilgilerde aldıklarını söyledi.

Fatih Gürer yaptığı açıklamada “ASKİ’nin bizim sorumuz üzerine verdiği cevaptan bir bölümde şöyle deniyor;  “Bahse konu Kuşadası, Güzelçamlı ve Davutlar ile Söke ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak Sarıçay Barajı ile Didim ilçesi ve Akbük Mahallesi’nin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Beşparmak Barajı ile ilgili olarak idaremiz, büyükşehir sürecinin başlamasından itibaren barajlar ile ilgili çalışmalarına aralıksız olarak devam etmiştir.

Bu çalışmalar DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ile müştereken yapılıp; barajların fizibilitesi, projeleri gibi teknik detaylar ve yapılacak giderlerin tamamının Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak olmasından dolayı her iki barajın mali boyutlarını içeren görüşmeler yapılmış, akabinde Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASKİ Genel Kurulu tarafından da işlerin yapım ve borçlanma kararları alınarak 16.06.2017 tarihli yazı ile Sarıçay Barajı ve Beşparmak Barajı protokolleri imzalanmıştır. deniyor.” dedi.

DSİ’nin belediyelere yaptığı barajların parasının ödemesini belediyeler faizsiz ve 30 yıl süreli yapmakta olduğunu söyleyen Gürer “Bu belediyelere adeta bir hibe gibidir. Aydın BŞB kendi imkânları ile barajları yapamadığı için DSİ ile protokol yapma mecburiyetinde kalmıştır. Bu barajlar DSİ tarafından projelendirilen barajlardır. ASKİ’nin bu barajların yapım sürecinde hiçbir fonksiyonu ve çalışması olmamıştır. Bu barajların yapımı ile ilgili DSİ çalışmalara başladığında ASKİ diye bir şey ortada yoktu.”dedi.

DSİ’den iki barajla ile ilgili aldıkları bilgi notundaki çalışma takvimi ile ilgili de bilgi veren Fatih Gürer “Kuşadası-Söke ve Yöresi İçmesuyu Projesi su kaynağı olan Sarıçay Barajı Proje yapımı 2012 yılında başlayıp 2014 yılı Ocak ayında tamamlanmıştır. Barajdan alacağı suyu Kuşadası Söke Güzelçamlı Davutlar yerleşim yerlerine iletecek isale hattı proje yapımı 2013 yılında başlamış olup 2017 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Kuş-Atak Belediyeler Birliği ile Genel Müdürlüğümüz arasında 14.08.2013 tarihinde Kuşadası ve Söke Yörelerine içme ve kullanma suyunun DSİ tarafından yapılacak tesisler marifetiyle sağlanması için protokol imzalanmıştır.

Protokolün imzalanmasına müteakip Sarıçay Barajı yapım işi 2013 yılında Kurumumuz Yatırım Programına girmiştir. Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında Aydın İlinin Büyükşehir statüsü kazanması sonrasında projenin devam ettirilmesi için Aydın Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir talepte bulunulmamıştır. Bunun üzerine 2016 yılı içerisinde protokolün yenilenmesi hususunda Aydın Büyükşehir Belediyesine Kurumumuzca davette bulunulmuş olup Belediyesince imzalanan protokoller 16.06.2017 tarih ve 22100 sayılı yazıyla Bölge Müdürlüğümüze gönderilmiştir.

Protokolün imzalandığı bilgisi Genel Müdürlüğümüzle paylaşılmıştır. Sarıçay Barajı yapım işi 2017 yatırım programında bulunmakta olup ihalenin yapılmasına ilişkin yetki Genel Müdürlüğümüzdedir. Beşparmak Barajı (Didim – Akbük İçme Suyu Projesi)

Didim – Akbük İçme Suyu Projesi su kaynaklarından olan Beşparmak Barajı Proje yapımı 2012 yılında başlayıp 2013 yılında tamamlanmıştır. Barajdan alacağı suyu Didim ve Akbük yerleşim yerlerine iletecek isale hattı proje yapımı 2014 yılında başlamış olup 2017 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Didim ve Akbük Belediyeleri ile Genel Müdürlüğümüz arasında 26.03.2014 tarihinde Didim ve Akbük Yörelerine içme ve kullanma suyunun DSİ tarafından yapılacak tesisler marifetiyle sağlanması için protokol imzalanmıştır.

Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında Aydın İlinin Büyükşehir statüsü kazanması sonrasında projenin devam ettirilmesi için Aydın Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir  talepte bulunulmamıştır. Bunun üzerine 2016 yılı içerisinde protokolün yenilenmesi hususunda Aydın Büyükşehir Belediyesine Kurumumuzca davette bulunulmuş olup Belediyesince imzalanan protokoller 16.06.2017 tarih ve 22100 sayılı yazıyla Bölge Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Protokolün imzalandığı bilgisi Genel Müdürlüğümüzle paylaşılmıştır.

Beşparmak Barajı yapım işi Kurumumuzun 2017 yılı yatırım programında bulunmamaktadır.” Sonuç olarak; Sarıçay ve Beşparmak Barajları Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla 2012-2013 yıllarında DSİ tarafından proje çalışmaları başlatılmıştır. Sn Çerçioğlu 2014 yerel seçimleri öncesi DSİ’nin başlattığı bu projeleri vaat olarak söylemiştir. ASKİ’nin bu barajları hem proje hem de parasal olarak yapma imkânı olmadığı için DSİ’ye yaptırmak mecburiyetinde kalınmıştır. Kısacası bu barajları zaten DSİ yapacaktı yine DSİ yapacak!” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.