Son Dakika

• No Posts Found

YARIN KURBAN BAYRAMI

İsmail ERAVCI

4 günlük Kurban Bayramı yarın başlıyor. Söke Kaymakamlığı Kurban Bayramının huzur ve güven içinde geçmesi için her türlü tedbiri aldı. Her sene olduğu gibi Kurban Bayramının en önemli özelliği kurban ibadetinin yerine getirilmesi. Yarın milyonlarca hayvan kesilecek ve en büyük sorunda bu hayvanların kesileceği yerlerin hazırlanması.

Söke’de kurbanlık işi yapan besiciler kendilerine ait kesim yerlerini hazırlarken; Söke Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan karar gereğince Kurban kesim yerleri; Söke Hayvan Pazarı (Çevre yolu altı çay kenarı), Çarşamba Pazarı (Yenicami Mahallesi), Tatil Pazarı (Cumhuriyet Mahallesi), Cumartesi Pazarı (Atatürk Mahallesi), Manavlar içi (Konak Mahallesi), Yenikent Cami arkası (Yenikent Mahallesi), Huzur Sitesi (Çeltikçi Mah. F. Uyguntüzel İlköğretim Okulu yanı), Bağarası Mahallesi eski mezbaha tesisleri olarak belirlendi.

Kurban Komisyonunda alınan karar gereğince kurban satış ve kesim yerleri dışında, satış ve kesimlerin yapılamayacağı belirtilirken, belirlenen yerler dışında hayvan satışı ve kurban kesimi yapanlar hakkında yasal işlemin yapılacağı ifade edildi. Vatandaşların kurbanlık alırken de dikkat etmeleri gerektiği belirtilen komisyon kararında; “Hayvanlar, sağlıklı, besili olmalı, hasta veya gebe olmamalıdır. Hayvanların menşe şahadetnameleri, veteriner sağlık raporları, pasaportları ve küpeleri bulunmalıdır” denildi. Kurban kesim yerlerinde kesim yapmak isteyen yetkili kasaplar için kurban hizmetleri komisyonu ücret tarifesini de belirledi. Buna göre küçükbaş hayvanlar için 70 TL, büyükbaş hayvanlar için 300 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.