YAVRU CARETTA CARETTALARI VATANDAŞLAR DENİZLE BULUŞTURDU

Haber Merkezi

Yaklaşık 25 km. uzunluğunda geniş kumsalları olan Kuşadası’nda ikinci bir C.caretta yuvası tespit edildiği belirtilirken, Kuşadası Sevgi Plajında yuva yaparak yumurtalarını bırakan C.Caretta’nın 51 yavrusunun denizle buluşmasından sonra, geçtiğimiz Çarşamba günü  akşamı da Davutlar Mahallesinde bulunan  Nazilli Sitesi plajındaki diğer yuvadan yavru çıkışları gerçekleşti. Yuvadan çıkan yavrular, deniz yerine yoğun ışıklara doğru gidince vatandaşlar tarafından denizle buluşturuldu.

Gece saat 22.00 sıralarında plajda olan yazlıkçılardan  Simay Erdem  tarafından yapılan açıklamada “Bölgede yaptığımız incelemede iz takibi yaparak, yuva yerini tespit ettik.

Tespit edilen yuvanın etrafını çevirerek koruma altına aldık. Bunun nedeni, binlerce tatilcinin olduğu kumsalda, yuvaya bir zarar gelmemesi ve ışık yoğunluğu nedeniyle yavruların dağılmamasını sağlamaktır. Yavrular çıktıkça kanal vasıtasıyla sağlıklı bir şekilde denize ulaştırılacaktır. Vatandaşların bilgilenmeleri için deniz kaplumbağalarıyla ilgili tabelalar yuva alanına dikilmiştir.

Doğa ve tarihin iç içe olduğu Kuşadası, zengin karasal ve denizel biyolojik çeşitlilik açısından önemli türlere ev sahipliği yapmaktadır. Yıllardır beslenme amacıyla Kuşadası kıyılarında dolaşan C.caretta iribaş deniz kaplumbağaları, 2012 yılından bu yana Kuşadası kumsallarında her yıl 1 yuva yapmaktaydı. İlk kez 2. Bir yuva alanı tespit ettik. Kuşadası için mutlu bir gelişme bu.

Uzun kumsallarda yuva alanının belli olması için, vatandaşların görüp ihbar etmeleri çok önemlidir. Bugüne kadar da duyarlı vatandaşların ihbarları sayesinde bu çalışmalar gerçekleşmektedir. Buradaki yuvalar, binlerce tatilcinin bulunduğu kumsallarda olması nedeniyle, deniz kaplumbağaların korunması için büyük farkındalık oluşturmakta ve duyarlılık sağlamaktadır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.