Son Dakika

• No Posts Found

İLK DEFA KARŞILAŞIYORUZİsmail ERAVCI Söke Ziraat Odası meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, Ticaret Borsasında yeterli kalitede ve miktarda pamuk olmadığı için ilk defa Korbeyin toplanamadığı şeklinde bir açıklama ile ilk defa karşılaştıklarını belirterek, stoklarda yeterli pamuk olmamasının fiyatların düşmeyeceği anlamına geldiğini söyledi. Dünya’nın en büyük pamuk üreticilerinden ABD’nin pamuk ambarı olarak bilinen Kaliforniya eyaletinde meydana gelen yağmurlar nedeniyle yüzbinlerce hektar pamuk ekili alanın sular altında kaldığını söyleyen Muzaffer Kovancı “Son yıllarda üretici pamuktan hızla kaçmaya başladı. Artan maliyetler üretimde riski artırdı. Risk artında üreticide pamuktan yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Bu sezon Söke Ziraat Odası’nın yaptığı hesaplamalara göre 1 kg. pamuk üretmek için 2 TL. 70 kuruş gibi bir harcama yaptık. Hasat yapabilirsek bu maliyeti çıkaracağız. Ancak yaşanacak olan bir sel felaketti ve şiddetli yağmurda hasat yapılamadığı takdirde bu para boşa gidecek. Bunun için pamuk üretimi riskli. Maliyet düşük olsa risk daha az olacağı için üretici daha fazla üretime yönelecek. Son yıllarda sadece Türk pamuk üreticisi değil dünyadaki pamuk üreticileri de üretimden uzaklaştı. Alternatif üretimlere yöneldi. Gelinen nokta yeterli kalitede ve miktarda pamuk olmadığı için borsada fiyat oluşmamaya başladı. Bu durumun fiyatlara olumlu yönde yansıması en büyük dileğimiz. İzmir Ticaret Borsasında son pamuk fiyatları 8 TL. düzeyinde idi. Hasat sezonunda da fiyatın bu düzeyde gitmesi en büyük dileğimiz. Bu sene fiyatların iyi olacağını düşünüyoruz.”dedi.


İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, Ticaret Borsasında yeterli kalitede ve miktarda pamuk olmadığı için ilk defa Korbeyin toplanamadığı şeklinde bir açıklama ile ilk defa karşılaştıklarını belirterek, stoklarda yeterli pamuk olmamasının fiyatların düşmeyeceği anlamına geldiğini söyledi. Dünya’nın en büyük pamuk üreticilerinden ABD’nin pamuk ambarı olarak bilinen Kaliforniya eyaletinde meydana gelen yağmurlar nedeniyle yüzbinlerce hektar pamuk ekili alanın sular altında kaldığını söyleyen Muzaffer Kovancı “Son yıllarda üretici pamuktan hızla kaçmaya başladı. Artan maliyetler üretimde riski artırdı. Risk artında üreticide pamuktan yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Bu sezon Söke Ziraat Odası’nın yaptığı hesaplamalara göre 1 kg. pamuk üretmek için 2 TL. 70 kuruş gibi bir harcama yaptık. Hasat yapabilirsek bu maliyeti çıkaracağız. Ancak yaşanacak olan bir sel felaketti ve şiddetli yağmurda hasat yapılamadığı takdirde bu para boşa gidecek. Bunun için pamuk üretimi riskli. Maliyet düşük olsa risk daha az olacağı için üretici daha fazla üretime yönelecek.

Son yıllarda sadece Türk pamuk üreticisi değil dünyadaki pamuk üreticileri de üretimden uzaklaştı. Alternatif üretimlere yöneldi. Gelinen nokta yeterli kalitede ve miktarda pamuk olmadığı için borsada fiyat oluşmamaya başladı. Bu durumun fiyatlara olumlu yönde yansıması en büyük dileğimiz. İzmir Ticaret Borsasında son pamuk fiyatları 8 TL. düzeyinde idi. Hasat sezonunda da fiyatın bu düzeyde gitmesi en büyük dileğimiz. Bu sene fiyatların iyi olacağını düşünüyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.