BASINDAN SEÇMELER –

MUSTAFA ULUÇAY

MUSTAFA ULUÇAY

Nedir bu insanda otomobil merakı? Sokaklarda arabadan geçilmiyor. Arabaların içine baktığınız zaman, genellikle bir sürücü, bazen yanında bir kişi ve çok nadir üç veya daha fazlasını görmeniz. Geçen haftalardan bir haber, Aydın da traktör sayısı 44 bin 674 müş. Düşünüyorum da, Söke Ovasında ve Aydın’ın diğer ovalarında toplulaştırma sistemi olsa, bu traktörlerin ne kadarı gereksiz olur acaba? Tabi bu traktör sahiplerinin bir de ekipmanları var. Varın siz israfın boyutlarını düşünün! Ne yazık ki, bu sistem yıllardır bir türlü gerçekleşemiyor. Nedendir? Bunun faydası ve gerekliliği ne zaman gerektiği gibi insanlarımıza anlatılacak? Basınımızdan yine bir  seçme haber, Buharkentin dünyaca ünlü taze inciri festivalde tanıtılmış. İyi güzel de, bu festival nerde yapılmış ve bu incir kimlere tanıtılmış? Evet, festival Buharkent te yapılmış ve tabi haliyle, bu tanıtımda Buharkentlilere ve çevresine olmuş. Onlar, yetiştirdikleri bu ürünü daha tanıyamamışlar mı? Bu ürünün önce bir ülkemizde tanıtıp markasını alalım ve ondan sonra hiç durmayıp dünyaya tanıtalım. Buna şiddetle ihtiyacımız var, esas tanıtma böyle olmalıdır. İncirimizin gerçekten rakibi olmadığı anlaşılsın.Bir seçme haberde ovamızın hayat kaynağı Menderes Nehrimizden. Çeşitli atıklarla çok kirli aktığı ve bu atıkların arasında hayvan leşlerinin bile olduğundan bahsediliyor. Dolayısıyla bu hayat kaynağı Nehrimiz pislik ve kirlilikte tehlikeli bir durumda olduğu bildiriliyor. Daha önceki Belediye Başkanları döneminde Nehrimizin güzergahında olan Belediye Başkanları bir birlik oluşturuyor, Nehrimizin kirlenmesi önlenmiye çalışılıyordu. Ne oldu da bu Başkanlar görevlerini yapmaz oldular? Bir taraftan nehrin temizlenmesi de sanırım devam ediyor. Böyle giderse, bu temizliğin ne faydası olur? Yetkililer ve etkililer bu duruma bir el atmalı, bu çirkinlik ve vahşet önlenmelidir. Evet, yine suyla ilgili ve çok önemli seçmeli bir haber. İlki, ASKİ Sarıçay ve Beşparmak Barajları ile ilgili DSİ ile bir protokol yapmış ve bu barajların yapım bedelleri Aydın Büyükşehir tarafından ödenecekmiş. Ardından ikinci haber, Söke AKP İlçe Başkanı Sayın Fatih Gürer, barajları zaten DSİ yapacaktı ve yine DSİ yapacak diyor. Ayrıca, Büyükşehrin herhangi bir talepte bulunmadığını söylüyor. CHP’li belediye başkanlarının böyle büyük işlere ne kadar aklı erer bilmiyorum. Ama, Lütfen bu işi yılan hikayesine çevirmeyelim.

Söke otoparksız kaldı yollarda yürünmüyor. Trafik tıkanıklıkları adeta insanları bezdiriyor. Vatandaş  homurdanıyor. Söke’yi yönetenler, sokağa çıkmıyor bu durumu görmüyorlar mı? İstasyon caddesi iki-üç sıralı park etmiş arabalardan meydana gelen izdiham ayrı, birde ağır işleyen trafikten sıkılan sürücülerin korna sesleri daha bir çekilmez oluyor. Bu seramoni ne zaman son bulur Allah bilir! Bu hengamede birde telefonla insanları dolandıranlar, taktik değiştirip gözüne kestirdikleri daha çok yaşlı ve emekli vatandaşları dolandırıyorlar. Vicdani ve insani duyguları iflas etmiş bu aşağılık insan müsvettelerine hukuken ne ceza veriliyor bilmiyorum, ama bunların görünecek bir yerlerine “Bu kişi şeni bir dolandırıcıdır” ibaresi konmalı ve bir süre bunu taşımalıdır. Neyse, bu arada güzel şeyler olduğunu da unutmayalım. Çok, çok önemli hayati ve zaruri olan bir ihtiyacımız su konusunda sıkıntılı olan mahallelerimizde Yamaç ve Avşar’ın artık bir su derdi kalmamış. Büyükşehir bu alanlardaki çalışmalarıyla bu vatandaşlarımızın yüzünü güldürmüş. Bu sevindirici haberlerin yanında dikkat çeken seçme bir haber daha vardı “Egenin şampiyon boğaları Artvin’de Türkiye birinciliği için arenaya çıkacaklardı, ne oldu? Bu güreş oldu mu ve Şampiyonlarımızdan iyi bir haber var mı?

Evet, bu hafta da bu kadar, daha ileriki haftalarda daha güzel ve sevindirci haberler alma dileğiyle esenlikler içinde kalmanızı diler, Allah’ın yar ve yardımcımız olmasını temenni ediyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.