Son Dakika

• No Posts Found

HAYVAN PAZARI KONUT KARŞILIĞI SATILIYOR


İsmail ERAVCI

Söke Belediyesi Belediye Meclisi, bugün saat 15.00’te toplanıyor. Meclisin gündeminde sadece iki gündem maddesi bulunurken, özellikle ikinci maddenin oldukça tartışma yaratması bekleniyor. Muhalefet Belediye Meclis üyelerinin hayvan pazarının konut karşılığında satılmasına onay verip vermeyecekleri merakla bekleniyor.

Büyükşehir yasasıyla birlikte belde ve köylerdeki taşınmazlar Söke Belediyesine geçmişti. Söke Belediyesi taşınmazların kendisine devredilmesiyle birlikte arka arkaya gayri menkul satışlarına başlamış ve arka arkaya yaptığı satış ve kiralamalarla bu taşınmazların büyük kısmını elden çıkarmıştı.

Şimdi sıranın ilçe merkezindeki taşınmazlara geldiği anlaşılıyor. Bugün yapılacak olan meclis toplantısında da hayvan pazarı ve çevresindeki taşınmazları satmak için meclisten yetki istemeye hazırlanıyor. Bugün saat 15.00’te toplanacak olan Söke Belediye meclisinin ilk gündem maddesi 5393 sayılı belediye kanunun 49. Maddesi gerekçe gösterilerek mühendis ve imar alımı ve bu alınan personelin maaşının belirlenmesi olacak.

Gündemin diğer maddesinde ise; Mülkiyeti Söke Belediyesine ait Cumhuriyet Mahallesinde 719 ada,677ve 679 nolu parsellerde kayıtlı konut imarlı arsa vasfında olan taşınmazların kat karşılığı yöntemiyle değerlendirilmesi talebinin 5393 sayılı Belediye Kanununun 18 (e) maddesine istinaden görüşülerek karara bağlanması var.

Söke Belediyesinin kat karşılığı satmayı planladığı bu taşınmazlardan birinin hayvan pazarı olduğu ortaya çıkarken, ikincisinin ise köpek barınağı olduğu belirtildi. Geçtiğimiz günlerde mezbaha yapımı için ihaleye çıkan Söke Belediye yönetiminin ilçenin tek hayvan pazarını kat karşılığında satmaya çalışması ise yadırgandı.

Bugün yapılacak olan meclis toplantısında AK Parti ve MHP’Li Söke Belediye Meclis üyelerinin nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyor. Söke Belediyesinin yaklaşık 17 dekara yakın bu alanda 2-3 katlı sosyal konutlar yapmayı planladığı gelen bilgiler arasında. Ancak bu taşınmazların çevresinde konutların bulunmaması arazinin değerinin çok altında satılacağı endişesi yaşanıyor. Bölgede konutların yapılmasıyla arsaların değerinin çok daha fazla artacağı, Söke belediyenin taşınmazları elden çıkarmada acele ettiği belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.