Son Dakika

• No Posts Found

HERŞEY ÖĞRENCİLERİN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İÇİN


İsmail ERAVCI –
ÖZEL 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının huzur ve güven içinde devam etmesi için dün geniş kapsamlı güvenlik toplantısı yapıldı.

Son yıllarda uyuşturucu alkol ve sigara kullanımının 10 yaşlarına kadar düşmesi nedeniyle Söke’de geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı. Söke İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Ömer Şimşek başkanlığında yapılan toplantıya Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi ev sahipliği yaptı. Toplantıda öğrencilerin güven ve huzur içinde okullarına gelip gitmeleri için alınacak önlemler gözden geçirildi.

Toplantıya Söke İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden polisler, Söke Şoför ve Otomobilçiler Odası Başkanı Refik Karataş, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları, mahalle muhtarlarının katılımıyla bir toplantı yapıldı. İki bölümde yapılan toplantıda önce öğrencilerin güvenliği konusu ele alınırken ikinci bölümde Söke RAM’da (rehberlik Araştırma Merkezi) görevli rehber öğretmenler uyuşturucu konusunda bilgi verdiler.

Toplantıda konuşan Söke İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Ömer Şimşek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Haziran ayında Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapılan eğitim güvenliği toplantısında 2017-2018 Eğitim öğretim yılında alınacak kararların belirlendiğini belirterek “Bilindiği gibi bir eylem planı hazırlandı. Bu eylem planında alınan kararlar gözden geçirilecek. Söke’de çocuklarımızın güven ve huzur ortamında okullarına gelip gitmeleri için ilçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muhtarlarımız ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir çalışma yapacağız. Çocuklarımız okullarına huzur içinde gelip gidebilecekler. Burada herkese görev düşüyor. “dedi.

Söke’de resmi 87 okuldan 56’sında kamera bulunduğunu söyleyen Ömer Şimşek “Bu 56 okulda 716 kamera bulunuyor. Söke’deki 21 okulumuzda kamera yok. Bu 21 okula 158 kameraya ihtiyaç var. Bu 158 kamerayı okullara taktırabilirsek ilçedeki tüm okullarda kamera sistemi takılmış olacak. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ve ilçe jandarma komutanlığı okulları gezerek kameraları gözden geçirdiler. Eksik olan kameraları yavaş yavaş gidereceğiz. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Kameraların faydaları çok. Olayları anında çözebiliyoruz. Bunun yanında caydırıcı da oluyor. Okul müdürlerinden isteğimiz bu kameraları sık sık kontrol etmeleri. Kameralarda en büyük sorun kayıt cihazlarıdır. Eğer kayıt cihazı yoksa kamera hiçbir işe yaramaz. Kayıt cihazlarının sık sık gözden geçirilmesinde büyük fayda var. En önemlisi de bu cihazların çok iyi muhafaza edilmesidir.”dedi.

Okul içi güvenliğinin çok önemli olduğunu dikkat çeken Ömer Şimşek “Bununla birlikte okul dışındaki öğrencilerin huzur ve güvenliğini İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı sağlıyor. Burada ailelere ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşüyor. Onlarında yardımcı olması gerekiyor. Sadece okul binasının güvenliği değil okul çevresi, park, bahçe ve sokaklarında güvenliği çok önemli. Uyuşturucu konusunda rehber öğretmenlerimiz bilgilendirmede bulunacaklar.”dedi.

Okul bahçeleri ve çevrelerinde sigara ve uyuşturucu gibi maddelerin içilmesine izin verilmemesi konusunda okul müdürleriniuyaran Ömer Şimşek “Bu sene 1433 öğrencimiz taşınacak. İlk ve ortaokullarda 35 merkezden 10 merkeze taşıma yapılacak. Servis denetimleri yapılıyor. Eksikleri gördüğümüzde uyarılarımızı yapıyoruz. Bundan sonra da servis kontrollerimiz devam edecek. “dedi.

Daha sonra toplantıya katılanların görüşleri alındı. Kontrolsuz zaman dilimi olarak bilinen saat 12.00 ile saat 13.00 arasında öğrencilerin okul bahçesinin dışına çıkmasının engellenmesi gündeme gelirken eksikler gündeme getirildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.