PAMUKTA İLAÇ MALİYETİ, MAZOT MALİYETİNİ GEÇTİ


İsmail ERAVCI-ÖZEL

Söke Tarım Kredi Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, bu sezon Söke Ovasında aşırı derecede zirai ilaç kullanımı olduğunu belirterek, geçtiğimiz yıllarda atılan ilacın bir misli daha fazla ilaç atıldığını söyledi. Pamukta maliyetlerde birinci sırayı mazot alırken, bu sene ilacın birinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Ali Öz, son yıllarda zirai ilaç kullanımının sürekli arttığını dikkat çekerek “Söke Ovasında pamuk hasadı önümüzdeki günlerde başlayacak. Artık koza açtırıcı ve yaprak döktürücü ilaçların atılma zamanı geldi. Yavaş yavaş koza açtırıcı ve yaprak döktürücü ilaçları atmak için hazırlıklar yapıldı. Bu sene gerçekten çok fazla ilaç kullanıldı. Özellikle ballık nedeniyle kullanılan ilaç miktarı çok fazla arttı.

Örneğin ben kendimden örnek vereyim. Ballık o kadar fazla arttı ki bazı arazileri 3 günde bir ilaçlama yapmak durumunda kaldım. Geçen yıl iki su arasında 3 defa ilaçlama yaparken bu sene neredeyse 8 defa ilaçlama yaptığım araziler oldu. Sadece ben değil, tüm çiftçiler geçen yıl kullandıkları zirai ilacın bir misli fazlasını kullandı. İlaçlama maliyetimiz iki katına çıktı. Bu durum maliyetleri de yükseltti. Yükselen maliyetler üreticiyi sıkıntıya soktu. Yüksek maliyetler üretici için risk oluşturuyor.

Yüksek maliyetlerin risk yaratmaması için öncelikle verimin yüksek olması gerekiyor. Eğer verim yani rekolte düşük olursa pamuk fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun üretici para kazanamaz. Bizleri yüksek maliyetten sadece yüksek rekolte kurtarır. Geçtiğimiz günlerde Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Sökeli üreticinin 1 kg. pamuk üretmek için 2,7 TL. harcadığını söyledi.Bu rakam gerçek maliyettir. Bizimde çıkardığımız maliyetler buna yakın. Yüksek maliyet nedeniyle üretici fiyatlar ne kadar yüksek olursa olsun para kazanamayacak yada beklendiği gibi çok kazanamayacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.