TARİŞ İNCİR FİYATLARINI YÜKSELTTİ


İsmail ERAVCI

Süzme incirin alım fiyatı 25 TL.’ye yükseltilirken, A1 kalitesindeki incirin alım fiyatı da 18 TL’ye yüseltildi.

Bu sezon incir fiyatları rekor kırmasına rağmen kalitede son yılların en kötüsü yaşanıyor. Sene başındaki heyecan yerini karamsarlığa bırakırken, Tariş İncir Birliği ürün almakta zorluk yaşıyor. Sezon başında açıkladığı incir fiyatıyla üreticileri sevindiren İncir Birliği buna rağmen üreticiden istediği ürünü alamadı.

İncir satışlarında üreticisinin Tariş İncir Birliğini tercih yapmasını sağlamak  amacıyla Birlik alım fiyatlarını ikinci defa yükseltti. Fiyatların 20 Eylül tarihine kadar geçerli olduğu bilgisi verilirken, açıklanan fiyatların rekor fiyatlar olduğu belirtildi. Geçen yıl serbest piyasada incirin satış fiyatı 20 TL. ile 25 TL. arasında değişirken bu sezon Tarişin üreticiden aldığı incir fiyatının bu kadar yükselmesiyle tüketicinin inciri kaç liradan yiyeceği şimdiden merak konusu.

Tariş İncir Birliği’nin önceki gün yeni açıkladığı incir fiyatları şöyle belirlendi “Lüks incir olarak bilinen süzme incirin alım fiyatı 25 TL.’ye yükseltilirken, A1 kalitesinde (36-40)incirin alım fiyatı 18 TL., A2 kalitesindeki (41-45) incirin fiyatı 16,5 TL., A3 kalitesindeki (46-50) 15 TL., A4 kalitesindeki (51-55) incirin alım fiyatı 14 TL., A5 kalitesindeki (56–60) incirin alım fiyatı 12,5 TL., A6 kalitesindeki (61-65) incirin alım fiyatı 12 TL., A7 kalitesindeki (66-70) incirin alım fiyatı 9,52 TL., A8 kalitesindeki (71-80) 8,5 TL., A9 kalitesindeki (81 90) incirin alım fiyatı 7,5 TL., A10 kalitesindeki (91-100) incirin alım fiyatı 6 TL., A11 kalitesindeki (100-130) incirin alım fiyatı 5 TL. olarak belirlendi.

İncir fiyatlarının yükselmesinden memnun olmayan tüketiciler bu şartlarda incir tüketmelerinin zor olduğunu söylediler. Hasat üzerinde dahi incirin fiyatının düşmediğini söyleyen vatandaşlar, bu fiyatlarda incir yemenin hayal olacağını söylediler.

Fiyatların yüksek olmasının en büyük nedeninin rekolte ve kalite düşüklüğünden kaynaklandığını söyleyen üreticiler “Yağmurlar ve arkasından çok yüksek orandaki nem nedeniyle incirin kalitesi bozuldu. Bunun yanında jeotermal kuyularından havaya yoğun şekilde su buharının çıkmasının yanında bu buhardaki yüksek kükürtte kaliteyi etkiliyor. Arzın az talebin fazla olması fiyatları yükseltiyor. Bu durumdan bizde memnun değiliz. Keşke kalite ve verim daha yüksek olsada fiyatlar ucuz olsa. Bu durumda üreticide daha fazla kazanır. Fiyatlar yükseliyor ama bizde de satılacak incir yok.”dediler

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE İNCİR 25 TL

Öte yandan hergün Söke köprübaşında üreticiler incirini perakende olarak satıyor. Fiyatlar burada 25 Tl’den tüketiciye ulaşıyor. Kuru incir fiyatının oluştuğunu söyleyen üreticiler “25 TL.’den burada incir satıyoruz. Bu yörenin inciri. Fiyatlar oturdu. Bundan sonra 25 TL gibi rakamda incir satılır. İncir üretilen mahallelerde üreticiler kalite ayrımı yapmaksızın kürek malı olarak tabir ettiğimiz inciri 17 TL’den satıyor. Üretici Tarişe incir vermeyince zorunlu kaldılar ve 2 TL alım fiyatını yükseltti.”dediler

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.