YIKIM SÖKE’Yİ TOZ BULUTU ALTINDA BIRAKTI

İsmail ERAVCI

Söke Belediyesi’nin, Söke Çayı üzerindeki kapalı bölümlerin açılma  çalışmalarına yeniden başlattı. Bu kapsamda dün İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki yarım kalan alanın yıkımına devam edildi. Yıkım sırasında trafik zaman zaman aksarken, en önemli sorun ise yeterince ıslatma yapılmadığı için çevrenin toz bulutu altında kalması oldu.

Konuyla ilgili şikayetlerini dile getiren Söke Çayı çevresindeki vatandaşlar “Söke Çayının üzerinin açılması çalışmaları hafta içinde tekrar başladı. Dün Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki kalan bölüm yıkıldı. Yıkım sırasında yeterli ıslatma yapılmadığı için Söke toz bulutu altınta kaldı. En fazla bu durumdan biz etkilendik. Çünkü yıkım sırasında meydana gelen yoğun toz Söke Çayı havzasından Söke’ye yayıldı. Zaman zaman toz nedeniyle 10 metre ilerisini göremez hale geldik. Bu çalışmayı Söke Belediyesi zabıta ekipleri de yardımcı oldu. Yoğun tozdan nefes alamaz hale geldik. Sağlığımız tehlikeye girdi. Toz bulutu uzun süre havada kaldı. Toz bulutu rüzgar ile birlikte ilçenin büyük bir bölümüne dağıldı. Ama en fazla etkilenen Söke Çayı kenarındaki esnaflar olarak biz olduk.

Yıkımı yapanlar ellerinde küçük bir hortumla sözde ıslatma yapıyor. Ancak bu yeterli olmadı. Olması da düşünülemezdi zaten. Söke’de toz nedeniyle insanların sağlığı tehlikeye giriyor. Trafikte zaman zaman tıkandı ama bizim derdimiz toz. Çimentoyu soluyoruz. Yıkım sırasında çıkan toz bembeyaz çimento tozu. Bu insanların sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Üstelikte yıkım en yoğun insan hareketinin olduğu saatlerde yapılıyor. Bu yıkım Pazar günü de yapılabilirdi. Ama her nedense Çarşamba günü seçilmiş. Söke’de insan sağlığı bu kadar ucuz. Zaten dükkanların yıkımı sırasında çatıları oluşturan eternetlerde asbest olduğu ispatlanmasına rağmen hiçbir önlem alınmadan yıkım yapılarak insanlarıın sağlığı tehlikeye atıldı. Asbest tozlarını solumak durumunda kaldık. Şimdi de çimento tozlarını soluyoruz. Söke’de insan hayatı bu kadar ucuz.”diyerek Söke Belediyesine tepki gösterdiler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.