Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN’DA 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMALARI

Aydın’da 14 Mart Tıp Bayramı tüm yurt genelinde olduğu gibi çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Aydın’da sabah saatlerinde başlayan 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarında ADÜ Tıp Fakültesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Aydın Tabip Odası tarafından Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Katılımcılar daha sonra Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul’u makamında ziyaret etti.

Daha sonra ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen resmi kutlama programına Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, ADÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulvahit Yükselen, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, hekimler, tıp öğrencileri ve davetliler katıldı.

ADÜ Tıp Fakültesi öğrencisinin yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sağlıklı ortamlarda ve şartlarda hizmet veremediklerini söyledi. Tıp Bayramı’nda hekim olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ama maalesef çalışma şartlarının ağırlığı, sürelerin uzunluğu, yıpranma payının az olması sebebiyle sağlıklı hizmet verme konusunda çok zorlandıklarını belirten Aydın, “Çalışma koşullarımızın zorluğu hizmet verme konusunda, vatandaşa ulaşma konusunda sıkıntıya sebep olmakta. Bu ne kadar sürdürülebilir bilemiyorum. Büyüklerimizin bugün bize verdikleri müjde, kabul edilebilir değil. Biz yıpranma payı istiyoruz, çok çalışıyoruz diyoruz. 36 saate varan nöbet süreleri var, 460 saate varan aylık çalışma sürelerimiz var. Tabipler yoruluyor, hizmet veremez noktaya geliyor. Çalışırken ölmek istemiyoruz. Biz hekime, sağlık çalışanının onuruna yakışır bir şekilde sabit ücretlerimizde artış, emeklilikte huzurevlerinde kalabilecek kadar bir ücret talep ediyoruz. Şu anda bir hekimimiz, emekli maaşıyla huzurevinde kalabilecek bir ücrete sahip değil. Hekime, insan onuruna yakışır bir şekilde emekli maaşı verilsin istiyoruz. Vatandaşlarımıza iyi koşullarda sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Sağlık ortamları, çalışma koşullarının düzeltilmesini, halkımıza eşit, ücretsiz, sağlıklı bir sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Tüm bu duygularla hepimizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı Aydın Tabip Odası adına kutlar; güzel, sağlıklı ve güvenceli geleceklerde buluşmayı temenni ediyoruz” dedi.

Sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayan bir mesaj yayımlayan Aydın İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kasım Çetin ise, şunları ifade etti: “Sağlıklı bir hayat, insanların vazgeçemeyeceği temel bir haktır. Tıp bilimi, insanların daha sağlıklı, daha mutlu yaşam sürmesine hizmet etmeyi amaçlar. Özünde karşılıksız hizmet ve fedakârlık olan mesleklerin başında, hiç şüphesiz hekimlik gelir. İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük fedakârlıkla yerine getiren, en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında özveriyle çalışan, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı içtenlikle kutlar, bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ederim”

Adnan Menderes Üniversitesi’ndeki 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı düzenlenen kokteyle sona erdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.