Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE TARIM SANAYİ TİCARET SERGİ VE PANAYIRI AÇILDI

tarım panayırıİsmail ERAVCI

Bu yıl 24. Organize edilen Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırı dün saat 18.00’de Söke Çarşamba Pazar yerinde açıldı. Açılışa AK Parti Aydın Milletvekili Tarım Komisyonu Üyesi Mehmet Erdem, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, AK Parti, CHP ve MHP İlçe Başkanları, Söke Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sergi ve Panayırın açış konuşmasını yapan Söke Genç İşadamları Derneği Başkanı Bilal Ülker bu sene Söke Tarım Sanayi Ticaret  Sergi ve Panayırının 24. sünü organize ettiklerini belirterek “Teknolojinin ve ulaşımın gelişmesiyle önemi her geçen gün artan bu tür organizasyonlarülke ekonomisi için olmazsa olmazlarındandır. Katılımcıların, standları için yaptırdığı projelerden başlayın, broşürk, katoloğ, sand hostesleri, temizlik işleri, özel güvenlik elemanları, yiyecek, içecek, ulaşım, konaklama, orgınazyon maatba, basım, yayın, ilanlar gibi hrcamalar düşünüldüğünde pek çok sektörü drek  ve faydalı bir biçimde etkilemektedir.

Ülkemizde yapılan fuar organizasyonlarının çoğunluğu İstanbul, Ankara İzmir olup, bu organizasyonların yüzde 55’i istanbuldadır. Bu yüzden Söke’nin gelişiminde fuar ve benzeri organizasyonların önemi büyüktür. Bugün itibari ile alanımızda İstanbuldan başlayarak Gaziantep Samsun hattına varan güzergahta 49 girişimci bulunmakta ve çok katılımcı da kendilerini yer tahsis edilmesini beklemektedir. Bu vesile ile 10 bin m2 kapalı alanı, 10 bin m2 otopark ve sosyal alanları ile 20 bin m2 bir arsanın temini için çalışanlara başladık. Konuyu yerel yöneticilerimize ve valimize sunduk. Söke’nin gelişimi için bu çok önemli projeye restek verip takipçisi olacaklarından hiçbir şüphemiz yok.”dedi.

YENİ FUAR ALANI OSB

İÇİNE Mİ KAYDIRILIYOR

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’da sergi ve panayırın açılışında yaptığı konuşmada, Söke’ye yeni bir fuar alanı kazandırmak için çalışmalara başladıklarını belirterek “Söke OSB alanında fuar alanı yapılabilmesi için bir çalışma yaptık. Bu çalışmada ilk elde ettiğimiz bilgiler bunun mümkün olduğu şeklinde. Böylece hem OSB’deki fabrikalar için bir değer yaratacak hem de OSB’de bu fuar düzenlenebilecek.

İkinci bir husus Söke’de çok sayıda tarım makinesi üretiliyor. Bu makine üreticilerinin bir araya toplanabilmesi için çalışma yapıyoruz. Bugün Ticaret Müdürümüzle yaptığımız toplantıda bir şeyler yabilirmiyiz diye fikir jimlastiğimiz oldu. Talep gelirse çalışma yapabiliriz.

Bunun yanında bir arge merkezi düşünüyoruz. Sökede icatlar yapılıyor. Biz osb’de bir arge merkezi kurup üreticilerimize yeni icatlar yaptırmayı düşünüyoruz. Bununda çalışmasını başlattık.”dedi.

Daha sonra CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız bir konuşma yaptı. Söke’nin pamuk ambarı bir ilçe olduğunu dile getiren Hüseyin Yıldız, son 10 gün içinde kütlü pamuk fiyatının 3.4 TL.’den 2,8 TL.ye düştüğünü belirterek aracı sorununu dikkat çekti. Ayrıca hükümetin saman ithaline eleştirerek daha çok destek verilmesini istedi.

Söke Tarım Sanayi Ticaret Sanayi Sergi ve Panayırında son konuşmayı TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem yaptı. Mehmet Erdem, sürekli saman ithali konusunun gündeme getirilmesinin sıkıcı olduğunu belirterek AK Parti döneminde tarımsal desteklerin 7-8 kata varan oranlarda artırıldığını söyledi. Mehmet Erdem bu sene Tarımsal desteklerde iki ürüne verilen desteğin artırıldığını belirterek “Bu ürünler pamuk ve mısır.”şeklinde konuştu.

Daha sonra fuarın açılışı yapıldı. Standlar gezildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.