Son Dakika

• No Posts Found

UYGUN ARAZİLERDE SOFRALIK ZEYTİNE DÖNELİM


İsmail ERAVCI –
ÖZEL

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke’de zeytin üretiminin önemli olduğunu belirterek, uygun arazilerde yağlık zeytin yerine sofralık zeytine dönülmesini isteyerek, bunun yanında özellikle kırsal kesimde parsel bazlı değil, havza bazlı organik tarım yapılmasını ve destek miktarının artırılmasını istedi.

Söke Ziraat Odasının öncülüğünde 2000’li yılların başında Doğanbey, Tuzburgazı, Güllübahçe, Sazlı, Argavlı ve çevrelerinde sofralık zeytin ağaçlarının dikildiğini belirterek “Günümüzde bu zeytin ağaçları meyve vermeye başladı. Sofralık zeytinde hasat bazı bölgelerde başladı. Ekim ayında hasat daha da hızlanacak.  Bu üreticilerimiz iyi para kazanıyor. Bağarası ve Sarıkemerden başlamak üzere Beşparmak dağlarına doğru olan bölgede ise yağlık zeytin üretimi yapılıyor. Yağlık zeytin fiyatı ile sofralık zeytin arasındaki fiyat farkı 3 kata yakın. Yağlık zeytinin kg.’ı 1,5 TL ile 2.00 TL arasında satılırken sofralık zeytin ağaçın başında 5 ile ile 6 TL. arasında alıcı buluyor. Benim önerim sofralık zeytin için uygun olan arazilerde sofralık zeytin üretiminin başlaması gerekli. Eğer sofralık zeytin üretimini artırabilirsek zeytin üreticisi para kazanacaktır.”dedi.

Zeytinyağı fiyatlarının uzun yıllardır hiç değişmediğini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “Zeytin üreticisi yıllardır para kazanamıyor. Zeytinden para kazanamadığı içinde kırsaldan şehir merkezlerine doğru büyük bir göç var. Şehirlerde bu insanlar işsiz. İşsizlerin oranı her geçen gün artıyor. 30 yıl önce 500 olan bir kırsal yerleşim yerinin nüfusu bugün 250’ye hatta daha aşağılara düşmüş durumda. Köyler boşalıyor. Önlem alınmazsa boşalma hızlanarak devam edecek ve şimdi okullar kapanıyor, 10 yıl sonra köyler tamamen boşalacak. Bu durum hem üretimin azalması hem de şehirlerde işsizliğin artması anlamına geliyor.

Bizim istediğimiz öncelikle zeytinyağı priminin 1,5 TL.ye çıkarılması hemde organik tarım desteklerinin artırılması. 3-4 yıldır organik tarımda dekar başına verilen destekler değişmedi. Organik tarım destekleri dekar başına 100 TL.nin üzerine çıkarılmalı ve üreticinin organik tarım yapması teşvik edilmeli. Söke’de önemli bir organik tarım bölgesi. Artık organik tarım parsel bazlı olmaktan çıkarılmalı ve havza bazlı yapılmalıdır. Bunlar yapılırsa kırsalda yaşayan nüfus sayısı artacaktır. Şehirlerde asgari ücretle yarı aç yarı tok yaşayan insanlar üretime yönelecekler ve bu durum ülke ekonomisinin gelişmesine neden olacaktır. Zeytin üreticisi gerçekten sıkıntılı.”dedi

ORTAĞA 8 KURUŞ,

ORTAK OLMAYANA 4 KURUŞ DESTEK

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş hükümetin süt destekleme fiyatların da belirlediğini belirterek “Süt üreticileri büyük bir heyecanla süte verilecek destek miktarlarını bekliyordu. Nihayet süt destekleri açıklandı. Hayvancılık Kooperatiflerine kayıtlı üreticilere litre başına 8 kuruş destek verilirken, kooperatiflere üye olmayan üreticilere ise 4 kuruşluk bir süt desteği öngörüldü. Bunun anlamı şu hükümetimiz süt üreticilerine kooperatiflere üye olun diyor. Üye olunduğunda süte verilen destek bir kat artıyor. Söke’de çok sayıda hayvancılık kooperatifi var. Üreticilerimiz bu kooperatiflere üye olsunlar.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.