Son Dakika

• No Posts Found

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MAKİNELERİN %70’İ HASADA BAŞLAR


İsmail ERAVCI –

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, Eylül ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle, pamukların açma sürecinin hızlandığını belirterek, Ekim ayı başından itibaren Söke Ovasında pamuk hasat makinalarının pamuk hasadına başlayacağını söyledi.

Muzaffer Kovancı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Eylül ayında mevsim normallerinin üzerinde devam  eden hava sıcaklıkları nedeniyle koza açtırıcı kullanmadan pamuklar açmaya başladı. Şu anda sadece yaprak döktürücü ilaçlar kullanılıyor. Mevsim normallerinin üzerinde giden hava sıcaklıkları pamukların açma sürecini hızlandırdı. Söke Ovasında kısmen de olsa hasat başladı. İlk verilere göre pamukta rekolte ve kalite iyi. İnşallah bu şekilde devam eder.”dedi.

Tariş 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından açıklanan fiyatı da değerlendiren Muzaffer Kovancı “Tariş Pamuk Kooperatifi fiyatı 6,5 TL. olarak açıkladı. Aslında üretici olarak biz daha yüksek bir fiyat bekliyorduk. Tariş neden böyle bir fiyat açıkladı doğrusu anlayamadık. Sanıyorum bu 6,5 TL.lik fiyatı daha fazla aşağıya çekilmemesi için böyle bir durum izlendi. Pamuk fiyatları 8 TL iken birden borsada fiyat oluşmamaya başladı. Önümüzdeki günlerde pamuk fiyatlarında oynanan oyunu göreceğiz.”dedi.

Dünyada pamuğa talebin her geçen gün arttığını söyleyen Muzaffer Kovancı “Stoklarda yeterli pamuk yok. Bundan dolayı zaten borsada fiyatlarda oluşmadı. Önümüzdeki günlerde pamuğa olan talep giderek artacaktır. Talebin artmasıyla birlikte fiyatlarda yükselecektir. Havalarda iyi gidiyor. Yakın tarihte yağmur gözükmüyor. Yağmur yağmazsa iyi bir sezon geçiririz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.