Son Dakika

• No Posts Found

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜN DAVETİ İLE TÜRKİYE’Yİ GEZİYORLAR

IMG_3486 IMG_3476Kuşadası, Çin’in önde gelen medya ve sanat temsilcilerini ağırladı.

İSMAİL ERAVCI – MERYEM YAVAŞOĞLU

Yunus Emre Enstitüsü, kültür diplomasisi çalışmaları kapsamında Türkiye’ye davet ettiği; Çin’in önemli medya temsilcilerini, sanat kürotör ve eleştirmenleri ile galeri sahiplerini Kuşadası’nda ağırladı.  Davete Söke’den sadece Gazeteniz Yeni Söke’den Gazeteniz imtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu ve muhabirler Meryem Yavaşoğlu ile İsmail Eravcı katıldılar. Türkiye’deki turizm bölgelerini gezen  Çin’li medya temsilcileri ile  12 kişilik ekip, Türkiye’nin sahip olduğu turistik, kültürel, endüstriyel ve tarihî potansiyeli yerinde gözlemleyecek ve Çin kamuoyu ile paylaşacak. Türkiye izlenimlerini ve Çin’deki Türkiye yansımalarını meslektaşlarına anlatacaklar.

IMG_3489Bilindiği gibi 2018 yılının Çin Halk Cumhuriyeti’nde “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesi ile Yunus Emre Enstitüsü de Çin-Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri güçlendirmek ve turizm bakımından ülkeleri yakınlaştırmak için çalışmaları başlatılmıştı. Bu çalışmalar kapsamında Enstitü, Haziran 2017’de de Çin’in dijital ve geleneksel medya kuruluşlarından temsilcileri ve ardından ülkenin ünlü televizyon programcısı Will Liu’yu ailesi ile birlikte Türkiye’de ağırlamıştı. Cumartesi günü akşamı da Çin Halk Cumhuriyet’inde 2018 yılının Türkiye Turizm Yılı ilan edilmesi öncesindeki etkinliklerden biri olarak dikkat çekti.

Bu kapsamda Kuşadası’nın kültürel, turistik ve tarihi merkezlerini yerinde gözlemlemek ve tanıtımına katkı sunmak amacıyla Kuşadası’na gelen 12 kişilik Çin Halk Cumhuriyeti heyeti, beraberlerinde Yunus Emre Enstitüsü’nden yetkililer ile iki günlük gezi programını tamamladı. Güvercinada Kalesi, Kese Dağı, Selçuk Doğal Tarih Müzesi, Efes Antik Kenti, Şirince, Dilek Yarımadası Milli Parkı gibi önemli merkezleri ziyaret eden Çin heyeti, izlenimlerini Çin kamuoyu ile paylaşacak. Kuşadası’ndaki ziyaretlerini tamamlayan Çin’in önde gelen medya ve sanat temsilcileri, Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen bir yemekte ilçenin ulusal ve yerel medya temsilcileri ile bir araya geldi. Kuşadası Değirmen Restoranda düzenlenen yemeğe Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve eşi Nil Kayalı ile Çinli medya ve sanat temsilcileri ile Kuşadası’nın ulusal ve yerel medya temsilcileri katıldı.

Yemekte konuşan Başkan Kayalı Çinin kültüre ve geçmişine çok önem veren bir ülke olduğunu belirterek turizmin eski günlerine dönebilmesi için artık Çin ve uzak doğu ülkelerine de Türk turizminin tanıtılması gerektiğini söyledi.  “Çin çok ciddi bir nüfusa sahip ve bu nedenle de ciddi bir potansiyel. 1 milyar 700 milyon nüfusa sahip. Bizi Kuşadası olarak turizm anlamında ilgilendiriyor. Biz Çin’i kapalı bir toplum olarak biliyoruz ama ciddi anlamda kültürel değerlere ve eski tarihe önem veren bir toplum. Bugünkü manzarada da gördüğüm kadarıyla bu yaklaşım ağırlık gösteriyordu. Dolayısıyla bizim sadece Avrupa ile sınırlı değil Avrasya ülkelerine de uzanmamız ve bu ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmemiz lazım. Biz de Kuşadası Belediyesi olarak turizmde büyük bir ivme kaybetmiş ilçemiz için elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. “dedi.

Bütün dertlerinin Kuşadası’nı dünyada eski günlerine getirmek olduğunu dikkat çeken Başkan Kayalı “Ama hergün bize red veren Amerika, Avrupa değilde dünyada başka ülkelerde var. Örneğin Çin var. Bugün Çin’den gelen 18 tane medya mensubu ve sanat yazarını ağırlıyoruz. Ne güzel tesadüf ki bugünlerde Kuşadasında iki tane çalıştay var. Biri Mehmet Göçen Vakfı’nın düzenlediği seramik çalıştayı bir diğeri ise belediyemiz ile Ege Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen Kuşadası Ege Art Uluslararası Sanat Günleri kapsamında devam eden İpek Yolu Sanat Çalıştayı. Burada bulunan Çin’li sanat yazarları izlenimlerini köşelerine taşıyacak. Şimdiden önümüzdeki yıl yapılacak çalıştayla ilgili bizimle işbirliği yapma teklif iyaptılar. Her zaman söylüyorum sanat insana yöneliktir. Sanatın olduğu yerde barış yaşar. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var. Atatürk “sanatsız kalan bir toplumun ana damarlarından birisi kesilmiş demektir” demiştir. Onun gösterdiği yolda yürümeye çalışıyoruz. Eğer dünya’daki üst düzey politikayı bir kenara koyarsak insanlar arasında sorun yok. İnsanlar gayet iyi anlaşıyor. İşte bu günkü durum hiç kimse 18 çinli ile bir araya gelip sohbet etmemiştir. Önemli olan siyasetin, politikanın olmadığı, insanın öne çıktığı bir toplum.

AVRUPALI

GELMİYORSA, BAŞKA ÜLKELERDEN GELEBİLİR

Turizm bizim için önemli. Eğer Avrupalı gelmiyorsa bize başka ülkelerden turist gelebilir. Onu yaratmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki 24 Ekimde Hindistan’dan gelecek 150 turizm acentesini Kuşadasında ağırlayacağız. Bunlar hep yerel dinamiklerin, bileşenlerin katkıları ile yapılıyor. Bunlar kurduğumuz Kuşadası Turizm Derneğinin katkıları ile oluyor. Bunlar meyvelerini 30 Ağustostan itibaren vermeye başladı. Önümüzdeki yıl inşallah daha fazlasını planlıyoruz. Bu insanlar ülkemizi tanıtıyor. Çin’den bahsediyoruz, 1 milyar 700 milyon insanın yaşadığı bir ülkeden bahsediyoruz. Bu reklamın parasal değeri yok. Bunu parayla pulla ölçülmez. Bu başka bir şey.

KUŞADASI TURİZMİNİ

AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Biz Kuşadası Turizmini ayağa kaldıracağız, buna inanıyoruz. Biz göreve gelirken Dünya Kuşadası’nı konuşacak sloganıyla geldik. Dünya Kuşadası’nı konuşmadan ben bu işi bırakmayacağım.”dedi

MR. GU ZHENGİNG: TÜRKİYE İLE ÇİN ARASINDAKİ KÜLTÜREL DEĞİŞİMİ ÖNEMSİYORUM

Gecede Çin’den gelen heyet adına söz alan Sanat Küratörü ve Sanat Danışmasını Mr. Gu Zhenging sosyal medyanın özellikle gençler arasında çok yaygın kullanıldığını dikkat çekti. Tanıtım ve haberleşmede sosyal medyanın günümüzde öneminin her geçen gün arttığını belirten Mr. Gu Zhenging “Burası çok güzel bir yer. Biz sadece Efes din tarihinden değil Kuşadası’ndaki tarihi değerlerden, Osmanlı dönemine ait eserlerden, plajlarından, Güvercinada Kalesi’nden ve Kervansaray’dan da çok hoşlandık. Ben bir Müze Sanat Küratörüyüm. Türkiye ile Çin arasındaki kültürel değişimi çok önemsiyorum. Biz Kuşadası’nda iki çalıştayı ziyaret ettik. Bu çalıştaylardan çok etkilendik. Çünkü eğer biz bu kültürel ilişkileri daha ileri götürmek istiyorsak modern teknolojinin ürünlerinden yararlanmalıyız. Gençler daha çok sosyal medyadan hoşlanıyorlar. Sosyal medya aracını Türkiye ile Çin arasında daha fazla kullanmalıyız. Biz buradan Çinli artistlerin videolar ve kısa filmler çekmesini, festivaller ve sanat çalıştaylarına katılmasını cesaretlendirirsek onlar burada yapacağı çalışmayla sadece Türkiye’yi ve Kuşadası’nı Çin’de değil tüm dünyada tanıtabilirler.” dedi.

Mr. Gu Zhenging konuşmasının son bölümünde “Eğer kısa filmler, videolar ve sosyal medya ve faceebok’ta kullanılması promovize edilir veya cesaretlendirilirse Kuşadası’nın tanıtımı tüm dünyada daha hızlı gerçekleşir diye düşünüyorum. Belediye Başkanı bunu kabul ederse bende Kuşadası’nın tanıtılmasına katkı sağlayabilirim”dedi. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı bu öneriyi kabul etti.

Daha sonra davete katılan Türk ve Çinli Medya temsilcileri günün anısına bol bol resim çektirdiler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.