Son Dakika

• No Posts Found

Aydın’da Roman kadınlar iş gücü piyasasına kazandırılıyor

(İHA) – Aydın’da Roman kadınların iş gücü piyasasındaki yeri ve önemi konulu konferans yapıldı.

Aydın’da, Sepet Örme ve Mandrel Boncuk kursuna katılan Roman kadınlar kahvaltılı konferansta bir araya geldi. Konferansta yürütülen projeler hakkında bilgilendirme yapılırken, bu projenin faydaları ve sonuçları paylaşıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na ait “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebirliklerinin Geliştirilmesi” hibe programınca desteklenmeye değer bulunan ve Aydın Roman Dernekleri Federasyonu tarafından yürütülen “Sepet Örme Sanatı Roman Kadınlarla Yaşıyor” ve “Mandrel Boncuk Yapımı” kurslarının proje koordinatörleri Enver Erbil ve Cihan Gider tarafından proje ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Roman kadınlara yönelkik sosyo kültürel düzeylerinin belirlenmesi anket çalışmasını yapan Adnan Menderes Üniversitesi Ararştırma Görevlisi ve Roman Araştırma Merkezinde çalışmalarda bulunan Dr. Yaşam Umutlu, yaptığı çalışmaların sonuçlarını açıkladı.

“109 kursiyer belge almaya hak kazandı”

Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Pınarcı kursları başarı ile tamamlayan 109 kursiyerin belge almaya hak kazandığını belirterek “Proje kapsamında Mandrel Boncuk Yapımı ve Sepet Örgücülüğü” kursları düzenledik ve bu kurslarımıza yaklaşık 125-130 öğrencimiz katıldı. Belge almaya hak kazanan 109 tane kursiyerimiz var. Roman kadınlarımız bu belgeler sayesinde işgücü piyasasına girerler. Elde etmiş olduğu bu kurslardan öğrenmiş oldukları mandrel boncuk yapımını sepet örücülüğünü inşallah istihdama yönelik paraya çevirirler. Ailelerine maddi destek olurlar” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.