Son Dakika

• No Posts Found

D.İ.B. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar: “CAMİLERDE HERKES EŞİTTİR VE KARDEŞTİR”


İsmail ERAVCI 

Geçtiğimiz haftanın Camiler ve Din Görevlileri Haftası olması nedeniyle Söke’de bir takım etkinlikler yapıldı. Cumartesi günü Söke’ye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Zeki Sayar, Söke Müftülüğü konferans Salonunda hafta nedeniyle konferans verdi.

Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, Söke İlçe Müftüsü Ahmet Yayla’nında hazır bulunduğu konferans öncesinde Söke Müftüsü Ahmet Yayla ve Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul yaptıkları konuşmalarda haftanın önemini dile getirdiler. Toplantının başında ayrıca Kuran-ı Kerim okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Zeki Sayar, İslam’da çalışmanın ve bilimin üzerinde durdu. İslam’ın tembelliği değil çalışmayı emrettiğini söyledi. Zeki Sayar konuşmasında Bugün baktığımızda pek çok teknolojik ürün görüyoruz. Arabasından cep telefonuna kadar teknolojik ürünlerin çok arttığını görüyoruz. Peki bu teknolojik ürünleri yapanlar kimler. Bu teknolojik ürünleri yapanlar gayri Müslümlerdir. Peki müslümünların yaptığı çok bilinen bir teknolojik ürün var mıdır, yoktur. Müslümanların yaptığı tanınmış bir araba markası bile yoktur. “dedi.

Bunun için müslümanların çalışarak icatlar üretmesi gerektiğini söyleyen Zeki Sayar “Şunun unutulmamasında yarar var. Müslümanlık tembelliği red eder. Peygamberimiz müslümanların çalışmasını buyurmuştur. İslam’da çalışma ön koşuldur. Camiler ve mescitler ilim merkezi olmalıdır. Peygamberimiz mescitlerde insanların ayrım yapılmamasını istemiştir. Mescitlerde insanlar eşittir. İnsanları ölçerken onlara fakir, siyah , zengin gibi değer yargıları yanlış. İnsanlar değerlendirilirken Allahın değer ölçülerine göre değerlendiermeliyiz.

Değerimizi kendimiz üretmeliyiz. Çünkü allah katında değerimiz annenin babanın değeri ile ortaya çıkmaz. Kendi değerimiz ile ortaya çıkar. Camilerin en önemli fonksiyonlarından biri eşitliktir. Bundan dolayı kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de eşitlik emrediyor.  Bundan dolayı camilerde eşitlik var, kardeşlik var. Camiler insanları toplar, bütün güzelliklerle donatır ve topluma salar.

Ezanda bizim en önemli şiarlarımızdandır. Ezena icabet sünnettir. İnsanın iki büyük düşmanı vardır. Birincisi şeytandır, ikincisi nefistir. Şeytan ezanı duyunca rahatsız olur ve kaçar. Ezan kelimeyi tevdittir. Ezan okunduğunda sukünet halinde dinlenir ve davete icabet edilir. Cemaatle namaz kılmak önemlidir. Varlığın sahibi Allahtır. Toplumun yararlandığı camileri konuşalım.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.