Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE ZİRAAT ODASI BAŞKANI TARIMDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Kocabaş: Pamuk ve zeytin üreticisi panik yapmasın. Sakin olsun. Zorunlu ihtiyaç dışında pamuk satmazlarsa fiyatlar 7 TL. bandına çıkacaktır.

 

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, dün saat 11.30’da düzenlediği basın toplantısında gündemle ilgili açıklamalarda bulunurken, Söke Ovası’nda pamuk hasadının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Söke Ovası’nda şuna kadar yüzde 30 civarında pamuk hasadının tamamlandığını belirten Kocabaş, üreticilerin ihtiyaçtan fazla pamuğunu satmamaları uyarısında bulundu.

Söke Ovasında yazın hava şartlarından kaynaklı olarak rekoltenin yer yer değiştiğini söyleyen M. Kemal Kocabaş “Kalite iyi. Fiyatlar ağır ve emin gidiyor. Borsada pamuk fiyatlarının 6 lira 40 kuruşluk fiyattan, 6 lira 60 kuruş seviyesine geldi. Yurt dışı fiyatları 6,8 TL civarında. Vergilerle birlikte yurt dışından ithal edilecek pamuğun fiyatı 7 TL’yi buluyor. Üreticilerimiz pamuk fiyatları  7 TL. seviyesine ulaşmadan pamuğunu satmasınlar. İmkanı olan üreticiler pamuklarını hemen satmasınlar ve bekletsinler. Çünkü Borsada bugün 6 lira 60 kuruş olan fiyatın pamuk satışı için makul bulmuyorum. Üreticilerimizin pamuklarını satmamalarını veya gerektiği kadar satmalarını öneriyorum. Lisanslı depoculuk ivme kazandı ve bu ivmenin devamını diliyoruz. Üreticilerimiz pamuklarını emanete bırakacaklarsa ELİDAŞ’da bekletebilirler. Öylece pek çok istenmeyen sorunun ortaya çıkması kendiliğinden engellenmiş olur” dedi.

Söke Ovası’nda pamukta kalite sorununun olmadığını belirten Kemal Kocabaş; gerek pamuk hasat makinalarına takılan GPS,’lerle ilgili olarakta yaptığı açıklamada “Pamuk hasat makinalarının hareketleri bu sayede takip ediliyor. Bunun yanında Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yerinde denetimler yapılıyor ve günde 2 defa çırçır fabrikaları denetlenerek pamukta nem sorununun önüne geçildi. Zaten havanın rüzgarlı olması nedeniyle pamuklarda nem çok düşük.”dedi

Son yağışların gerek pamuk gerekse zeytine zarar vermediğini belirten Başkan Kocabaş;” Zeytin hasadının özellikle yemeklik zeytin hasadı hızlı bir şekilde Söke’de devam ediyor. Yağmurlar zeytine faydalı oldu. Ben pamukta olduğu gibi zeytin üreticisinin de ihtiyacından fazla zeytinini satmamasını öneriyorum. Sakin olmak zorundayız ve panik yapmamalıyız. Bizim isteğimiz dane zeytine de prim verilmesi. Dane zeytine prim verilirse üretici daha fazla üretecektir.”dedi.

Kocabaş, hayvancılığın önemli olduğunu belirterek “Şu anda hayvan kesim fiyatları düşük. Bunun için mutlaka hayvan başı destekler ödenmelidir. 600 TL’ye kadar çıkan desteklerin zaman geçirmeden ödenmesini istiyoruz. Ahırı boşalan üretici yerine hayvan koyamazsa büyük sıkıntılar yaşar. Türkiye’de hayvancılık üretimi yapılamaz hale gelir. Buda fiyatların çok daha yüksek fiyatlara çıkması anlamına gelir. ”dedi.

Son günlerde gündemde olan lop et ithali ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kocabaş “Lop ette denetim önemli. Nasıl bir denetim yapılacağı belli değil. Lop et ithalatında denetim yapılmazsa sıkıntılar daha fazla olur.”dedi

Geçtiğimiz günlerde Aydın Ziraat Odaları ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı A. Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ettiklerini belirten Kocabaş “Biz burada özellikle dane zeytine prim desteğinin verilmesini istedik. Bu konuda hem sözlü hem de yazılı başvurumuz oldu. Üreticinin isteği dane zeytine destek verilmesi.”dedi.

Kocabaş, Söke Ovasının tamamının toplulaştırılması, kapalı sistem sulama, organik tarım desteklerinin 100 TL.ye çıkarılmasını isterken, Tarişin pamuk alım fiyatında çırçır işletmelerinin bir adım önünde olduğunu belirterek yönetime teşekkür etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.