Son Dakika

• No Posts Found

4 İŞYERİNDEKİ 56 ÜRÜN DENETLENDİ

HABER MERKEZİ

Aydın Ticaret İl Müdürlüğünce Eylül ayı içerisinde yapılan çalışmalarda toplam 39 adet İl Hakem Heyeti kararı alındığı, ayRIca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Efeler ve Germencik İlçelerinde; 9 işyerinde 45 üründe fiyat etiketi yönünden denetimin yapıldığı belirtildi.

Tüketici şikayetlerinin değerlendirilmesi ve piyasa denetimi ve gözetimiyle ilgili Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada “İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikâyetleri; 6502 ve (Mülga) 4077 ve Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen Yönetmelikler, Tebliğler ve Genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer İl veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanmaktadır.

Ay içerisinde İl Müdürlüğümüze ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 25 adettir. Bu şikâyetlerin 15’i ayıplı mal ve hizmetlerden (9’u cep telefonu, birer adet buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayar, televizyon, jeneratör ve emlak komisyonculuğu)  2’si taksitli satış ve birer adet paket tur sözleşmeleri, alacağın tespiti, borca itiraz iptali  şikayetlerinden oluşmuştur.

İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ay içinde 13.09.2017 ve 27.09.2017 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapılmıştır. Söz konusu toplantılarda 23’ü tüketici lehine, 14’ü tüketici aleyhine ve 2’si uzlaşma olmak üzere toplam 39 adet İl Hakem Heyeti kararı alınmıştır.  Ayrıca İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı tarafından tüketici şikayetlerini incelemek üzere 15 bilirkişi ataması yapılmıştır.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Çalışmaları:

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında İlimiz Efeler ve Germencik İlçelerinde; 9 işyerinde 45 üründe fiyat etiketi yönünden denetim yapılmıştır.

4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Kapsamında İlimiz Efeler ilçesinde; 2 işyerinde deterjan üretimi konusunda ve 2 işyerinde de Tekstil etiketlemesi yönünden olmak üzere toplam 4 işyerinde 56 üründe denetim yapılmıştır. Tekstil etiketlemesi denetimi yapılan iki firmanın birinde 16 üründe uygunluk, diğerinde 40 üründe uygunsuzluk tespit edilmiş olup uygunsuzluğun giderilmesi ile ilgili firma hakkında gerekli mevzuat hükümleri uygulanmaktadır.”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.