Son Dakika

• No Posts Found

ADAYLARIN YGS’NA SORUNSUZ GİRMESİ İÇİN SÖKE SEFERBER OLDU


Kaymakam Mehmet Demirezer: Sınav günü 

nüfus cüzdanı olmayan 13 adayın nüfus cüzdanları çıkartılarak YGS’ye girmeleri sağlandı.

Adayların geleceğini belirleyen üniversite sınavlarının birinci ayağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Pazar günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Söke’de de yapıldı. Söke’de YGS’ye 5673 öğrenci girdi. Sınava giren bu 5673 adaydan 13 tanesinin sınav gününe kadar nüfus çüzdanlarının olup olmadığından habersiz oldukları ortaya çıkarken, bu adaylar için Söke Kaymakamlığı seferber oldu.

Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer, Pazar günü Söke’de yapılan üniversite sınavının birinci ayağı olan YGS ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Söke’de Pazar günü yapılan sınavlar 20 okuldaki 294 salonda yapıldı. Sınava 5673 aday girdi. 773 kişi görev yaptı. Sınavlar Söke’de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. İnşallah Söke’de sınava giren adaylar dereceler alırlar.

Sınavın yapılacağı gün ilçemizde tedbirler aldık. Evrak eksikliği yüzünden hiçbir adayın sınava girememe riskini düşünerek Söke Nüfus Müdürlüğümüz saat 07.00 den itibaren açık tuttuk. Saat 07.00 den 10.00 a kadar 13 öğrenciye sınava girebilmeleri için nüfus cüzdanı çıkarttık. Üniversite adayları sınavda başarılı olmak için dershane’ye gidiyorlar, eksik olduklarını düşündükleri dersler için takviye alıyorlar. Bütün bunlar para ile oluyor. Tüm hazırlıkları yaparken sınava girmek için en önemli belge olan nüfus cüzdanından haberlerinin olmaması ise düşündürücü. Nüfus Müdürlüğümüz cumartesi günüde açıktı. Bu adaylar cumartesi günü Nüfus Müdürlüğüne gelmediler. Pazar günü sabah nüfus cüzdanlarının eksik olduğunu fark ediyorlar. Pazar günü sabah sınava girebilmeleri için nüfus cüzdanı çıkartan 13 adaydan 8 tanesi Sökeli, 4 tanesi Didim’den bir tanesi de İstanbul ikametgahlı olan adaylar. Bu 13 adaydan 7 kişiyi sınava zamanında girebilmeleri için polis araçları nüfus müdürlüğüne getirdik ve tekrar sınav olacakları merkeze götürdük. Kimlik sorunu olan 13 kişiden 5’ inin  yanında fotoğrafları da yoktu. Bunlar için özel fotoğrafçı açtırdık. Fotoğraflarını çektirdik. Nüfus cüzdanlarını çıkartıp sınav salonuna götürdük ve sınava girmelerini sağladık.

Bir ilginç olayda Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi’nde yaşandı. Burada bir nüfus cüzdanı bulundu. Nüfus cüzdanının sınava girecek adaylardan birisinin olabileceği düşüncesiyle sınav merkezlerinde anons yapıldı. Bu nüfus cüzdanı da Söke Atatürk Ortaokulu’nda sınava girecek bir adayın olduğu ortaya çıktı. Nüfus cüzdanı adaya yetiştirilerek sınava girmesi sağlandı. Söke’de aldığımız bu tedbirler sonucunda nüfus cüzdanı sorunu nedeniyle sınava girmeyen aday olmadı. Sınav günü sabahtan itibaren vatandaşlarımız Söke’de sessiz bir ortam sağladılar. Söke’de sınava giren adaylar huzur içinde güvenli bir ortam’da sınava girdiler. Adayların sınavdan en az 2 gün önce sınava giriş belgelerini kontrol etmelerinde büyük fayda var. Eksik belgelerini 2 gün önceden tamamlamalarında fayda var. Bu 13 aday sınav günü büyük bir heyecan yaşadılar. İnşallah başarılı olurlar.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.