Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK ÜRETİCİSİ BİLİNÇLİ SATICI

Özer: Söke’de pamuk üreticisinin panik yapmadan ve ihtiyacı kadar pamuk satması nedeniyle pamuk fiyatları düşmüyor, yükseliyor.

İsmail ERAVCI

Söke Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, son yıllarda bilinçli üretim yapan pamuk üreticisinin artık panik yapmadan ve ihtiyacı kadar pamuk satması nedeniyle pamuk fiyatlarının yükselmeye başladığını söyledi. Borsada fiyatlar yükseliyorsa bunun pamuk üreticisinin panik yapmamasından kaynaklandığını söyleyen İsmail Özer, bu şekilde devam edilmesi durumunda bundan üreticinin karlı çıkacağını söyledi.

İsmail Özer yaptığı açıklamada “Söke’de pamuk hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar gelinen noktada üretici panik yapmadan sakin şekilde pamuğunu pazarlıyor. Üretici ihtiyacı kadar pamuğunu satıyor ve geri kalan pamuğunu satmıyor. Bu durumda fiyatlar aşağı düşmüyor tam tersine yukarı çıkıyor. Biz sezon başından beri üreticinin pamuğunu panik yapmadan satıyor. Biz sezon başından bu yana üreticiyi panik yapmamaları konusunda uyarıyorduk. Üretici bu uyarılara uydu ve oldukça sakin şekilde pamuğunu satıyor ve fiyatlarda düşmüyor. Üreticinin bu şekilde devam etmesini istiyoruz. Mümkün olduğunca pamuğun satmasın. Acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar satsın. Bu sene pamuk üreticisi bu konuda çok güzel bir sınav veriyor. Böyle devam etmesi en büyük temennimiz.”dedi.

İsmail Özer Tariş olarak fiyatların aşağıya düşmemesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek “Pamuk alımlarımız geçen yılın bir tık üstünde. Beklediğimiz oran da değil ama geçen yıldan iyiyiz. Üreticinin pamuğunu tarişe bekliyoruz. Tariş üreticinin sigortasıdır.”dedi.

Elde edilen ilk verilere göre geçen yıla göre bu yıl yüzde 10 dolayında  bir rekolte düşüklüğü beklediklerini söyleyen Özer “Özellikle ballık hastalığının yoğun görüldüğü yerlerde bu durum kendini gösteriyor. Sarıkemer ve çevresinde bunu görebiliyoruz. Üreticilerden bize gelen bilgilerde ballık nedeniyle bazı tarlalarda rekoltenin dekarda 350 kg. ‘a kadar gerilediğini görüyoruz. Üreticinin yüzü gülmüyor.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.