Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – SÖKE’YE HİZMET MUTLULUK VERİR

MUSTAFA ULUÇAY

MUSTAFA ULUÇAY

Yıllardır Söke’de yerel basında yazmaktayım, tek amacım ve önceliğim Söke’ye ve yöresine hizmettir. Yazmanın dışında da hizmetim vardır, ama yazmak farklı bir şey ve karşılıksızdır. Yani, fi sebilillah Allah rızası içindir. Başka bir amacım ve beklentim yoktur. Gücüm yettiği kadar da bu çalışmam, yani yazarak hizmetim Allah’ın izniyle devam edecektir. Çünkü burası benim memleketim, ilçem, yörem, doğduğum, doyduğum ve seksen yaşıma merdiven dayadığım yaşam alanımdır. Seviyorum memleketimi ve kendimi memleketime borçlu hissediyorum. Onun için istiyorum ki, İlçem ve yörem her yönüyle kalkınmış, sorunlarını en aza indirmiş örnek bir şehir ve yöre olsun. Şehircilikte, planlamasıyla, mimarisiyle, trafiğiyle, ekonomisiyle, sanayisiyle ve temizliğiyle pırıl-pırıl bir şehir olsun. Çevresine çekici cazibe merkezleri, ülke içinden ve dışından gelip-geçenlerin özenle bahsedecekleri örnek, cadde, meydan, mesire yerleri, çağdaş ve modern şehircilik  açısından bahse konu olacak bir övgüye sahip olsun istiyorum. Bu alanda kim hangi yönde emek vermiş, çaba sarf etmiş ve ter dökmüşse sağyini meşkür görmüş ve amelini taktir etmişimdir. Olumlu, yararlı ve faydalı olmakta, ileriye yönelik Söke’nin önünü açacak ve istikbaline gerekli katkıyı yapacak  çalışmaları hep desteklemişimdir. Ama, bunların tersini yapanları da görmemezlikten gelmemişim, bir tarafa faydalı bir çivi çakanla, hizmet etmeye geldim deyip yan gelip yatanları deşifre etmekten de geri durmamışımdır. Çeyrek asırdır yazmakta olduğum Yeni Söke Gazetesi’de, Söke’ye hizmet idealiyle yayın hayatına başlamış ciddi ve kararlı bir yayın organıdır. Ona olan inancım ve sadakatim ilçemize ve yöremize hizmet kervanını birlikte yürütmenin şevkini ve gayretini veriyor bana. Amacımız ve dileğimiz halkımızın gazetemize desteğini arttırması, okuması, okutması ve hep birlikte ilçemizin ve yöremizin kalkınmasına ve yücelmesine çalışıp hizmet edebilmektir.   SÖKE  SİYASETÇİDEN

HİZMET  BEKLİYOR

Bir hayli zamandır söylüyor ve yazıyoruz, Söke şehircilikte kabuğunu kıramadı. Çok önemli potansiyellerini çevreye açılmak suretiyle sergileyemedi. Bunu siyasi önderleriyle yapacaktı, bu açılıma talip olup öne düşenler, seçim öncesi vaatlerini, seçildikten sonra yapmadılar-yapamadılar. Artık, bu alanda kapasite eksikliğinden mi, yoksa makam-mevki rehavetinden mi veya daha başka nedenlerden midir bilmiyorum. Ama netice malûm manzara ortadadır. Son zamanlar öyle oldu ki, Söke’ye hizmette seçilen siyasetçiler adeta geri çekildi, atananlar bu alanda hizmete soyundular. Bu nedenledir ki, Söke’ye uzun yıllardır siyasi açıdan, hizmette gereken performansın gösterilmediği inancındayım. Çağdaş şehircilik açısından Söke sıkıntı yaşıyor. Örneğin, sanayi yönüyle bir dağınıklık var, fabrikalarıyla Aydın yolu girişinde Çimento, çevre yolu altında Söktaş, Milas yolunda, Seramik, İplik ve Çırçır, Güllübahçe yolunda Sibaş, ayrıca OSB’de yeni kurulan ve kurulmakta olan fabrikalar. Modern dünyada sanayi ve endüstriyel açıdan bu manzara, siyasetçiler adına nasıl bir düşünce çağrıştırır, sanırım konunun uzmanı olmayı gerektirmez. Söke’de OSB kurulalı 21 yıl oldu, OSB’nin kuruluş anlamı ve amacının ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir memleketin kalkınmasında en önemli faktördür.  İyide, Söke siyasetçileri bu anlama ve amaca ne kadar sahip çıkıp hizmet ettiler. Son zaman, Söke MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk, OSB ile ilgili bazı beyanatlar verdi gazeteniz Yeni Söke’den okudum. Yanlış anlaşılmalar bir yana, esas meselenin OSB’de kot farkı olduğunu gördüm. Bu kot farkının neden yükseltildiği ve bu kararın neden alındığı ve nerde alındığı söz konusu. Bu siyasetçilerin ilgilenmesi gereken mesele değil mi? Vatandaş bu konuda bir bilgilendirme istemektedir. Sayın Veysel Öztürk bu kot farkının mevcut fabrikaları bile zora sokacağını ifade ediyor. Bu nedenle gereksiz tartışmalara son verilip o kot farkıyla ilgili  bilgilendirme en yakın zamanda yapılmalıdır diye düşünüyorum. Söke’de OSB İlçemiz ve yöremiz için çok önemli, onun gelişme kaydetmesi ve ileriye yönelik çalışmaların hız kazanması amacımızdır. Vatandaş bu amacın her gün hızla mesafe almasını özlemle bekliyor. Bu konuda çaba sarf edenlere elbette minnettardır ve onlara her daim dua etmektedirler. Ama, siyasetçileri önde ve ilerde aktif olarak görmek istemektedir.

SÖKE SİYASETTE AKTİF

LİDERLER BEKLİYOR     Seçimler yaklaşırken siyasette yaşanan bir takım dikkat çeken hareketler var, Söke de bunlardan ders çıkarmalıdır. Gerçekten Söke hizmet edecek, ilmi, liyakati, dirayeti, cesareti ve çalışma şevki olan, her yönüyle aktif bir lider ve ekip özlemi içindedir. Mesela, Söke OSB’si ile ilgili bir kot meselesi söz konusu oldu sadece MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk bir şeyler söyledi, diğer siyasi partiler nerde, neden onlardan bir ses-seda yok? Söke’nin CHP’li Belediye Başkanı ve İktidar partisi AKP İlçe Başkanı nerdeler neden konuşmuyorlar?  Ayrıca, Söke’nin birde şehir içi sorunları var, örneğin bir otopark meselesi, aylardır dillendiriliyor. Özellikle bu son haftalarda  çok önemli bir ihtiyaç haline geldi. İvedilikle  karşılanması bir zaruret oldu. Öyle ki, her gün sıkıntısı artarak devam ediyor.  Ama haftalardır daha bir adım atılmadı. Bu sıkıntı böyle devam edip gidecek mi? Özellikle en yoğun olarak çay kenarında Atpazarı Caddesi’nde her gün izdiham yaşanıyor. Bu arada zamanlı-zamansız kazılan caddeler, caddelerin yarısına kadar doldurulan dükkanların teşhir malları, bu durum neden bir denetimden geçirilmiyor. Ya o yağmurlu havalarda sorun olan kapalı Pazar yeri, oda bir çözüm bekliyor. Diğer taraftan çayın üstü açıldı öyle bekliyor. Ama, çare üreten yok, mazeret ise sonu gelmiyor. Kış geldi kapıya dayandı sayılır, geçen hafta olan yağışların  Söke’ye zor günler yaşattığını gördük. Dağda, bağ ve bahçelere faydalı olan yağmurlar, şehir içinde sıkıntı yaratıyor. Yani, Allah’ın rahmetine bile gönlümüzce sevinemiyoruz. Ha sevinçli bir haber var, Kaygıllı Mahalle camiinin inşaatına başlanıyormuş. İnşallah hayırlısıyla sonlandırılır. Söke-Bağarası-Koçarlı yolunda çalışmalarda 2018 yılı başında başlayacakmış. Evet, bu sevindirici haberlerle bu haftanın yorumunu noktalayalım ve ileri haftalarda daha da sevindirici haberlerde buluşmak ümidiyle, esen kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.