Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK FİYATLARI 6,8 TL.’YE YÜKSELDİ


İsmail ERAVCI 

Söke’de tarım denince akla ilk gelen pamuk oluyor. Yaklaşık 360 bin dekar pamuk ekilen Söke Ovasında yılın büyük bölümünde pamuk fiyatları knuoşuluyor. Hasat üzeri veya hasat sonrası olsun fark etmiyor. Her yıl Kasım ve Aralık aylarında pamuk fiyatları dip yapıyor. Bu sene ise fiyatlarda bir gerileme yok. Geçtiğimiz günlerde 6,4 TL.’ye kadar gerileyen pamuk fiyatları tekrar yükselişe geçti. Hasat sezonu başladığından bu yana geçen süre içinde borsada ilk defa pamuk fiyatları 6,8 TL.’yi gördü.

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde pamuk fiyatlarının yükseleceği konusunda yine Yeni Söke’ye bir açıklama yaptığını belirterek “Nitekim pamuk fiyatları yükselmeye başladı. Pamuk fiyatlarının yükselmeye devam edeceği öngörümüz devam ediyor. Bir kez daha söylüyorum bunu sağlayan yine pamuk üreticisidir. Pamuk üreticisi bu sene panik yapmadı. İhtiyacı kadar pamuğunu sattı, gerisini bekletiyor. Sakin ve piyasadaki gelişmeleri izliyor. Şunun unutulmamasında fayda var. Üretici sakin ve telaşsız bir duruş sergilediği için bugün fiyatlar bu durumda. Pamuğu bir an önce satma telaşına kapılsaydı fiyatlar 6 TL. seviyesine hatta altına düşme riski çok fazlaydı. Sakin ve panik yapmayan üretici kazançlı çıktı. Şu anda Söke Tarişe pamuk veren üreticinin 3’te 1‘i  hesabını kesti. Geçen yıl bu oran 4’te 3’tü. Başka bir değişle bu sene Tarişe ürün veren ortakların 3 kişiden birisi hesabını keserken 2 kişi bekliyor. Geçen yıl ise bu zamanlarda Tarişe ürün veren 4 kişiden 3’ü hesabını kesmiş, biri bekliyordu.

Bunun başka bir anlamıda Tarişe olan güvenin her geçen gün biraz daha artması demektir. Bu çok önemli. Pamuk almaktan daha önemli. Güven kolay kazanılmıyor. Güven kazanılınca zaten her şey güzel olur. Ben üreticilerimizi bir kez daha uyarıyorum. Panik yapmasınlar. Panik yapmamak menfaalerine olacaktır. Şu anda her şey üreticinin istediği gibi gidiyor. Bu işten çırçır fabrikaları da memnun.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.