Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – SÖKE OSB’SİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

MUSTAFA ULUÇAY

MUSTAFA ULUÇAY

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki gizli ve sır dediğimiz bir çok şey artık sır olmaktan çıktı ve gizliliklerde alenileşti. Birçok zorluklar-kolaylaştı, onlar için zamana, emeğe ve çabaya pek fazla ihtiyaç kalmadı. Neydi o eskiden bir bilgiye ulaşmak için günlerce yapılan yolculuklar ve çekilen eziyetler. Şimdi onlara ulaşmak elimizin altında ve parmağının ucunda hemen dokunuvermek yeterli. Gözünün önüne geliyor, istediğin gibi yararlanıyorsun. Elbette bunlarında bir bedeli var, en azından bir cep telefonu olacak. Ama, onun esas bedelini o değerleri o noktaya getirenlerin-getiresiye kadar çektikleri sıkıntılar ve yaşadıkları serüvenlerle ödeyenlerdir. Onların o amansız mücadelelerini sosyal medyada belgeseller olarak izliyoruz. Hayretler içinde kalıyor ve unutulacak gibi olmadığını görüyor ve onları minnetle anıyoruz. Ancak, ayni yolu izlemekte onların gösterdiği fedakarlığı ne yazık ki bizler zamanla gösteremedik. Şimdi o açığı kapatmaya ve hızla yol almaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki, bilim, sanat, teknoloji artık hayati zorunluluktur. Ve bu zorunluluğu aşmak için çabamızı kutsal bir görev bilinciyle sürdürüyoruz. Artık, var olmanın, varlığını özgürce sürdürmenin başka çaresi yok. Dünyada milletlerin bu alandaki mücadelelerini, birbirleriyle nasıl yarıştıklarını ve güç savaşları verdiklerini görüyoruz. Türk milleti olarak bizde bu yarışın içinde olmamız ve daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü güç, Hakk’ın ve adaletin önüne geçmiş, hükümranlığını sürdürmektedir. Devletimizi yönetenlerinde izleyebildiğimiz kadarıyla bu alanda önemli ve ciddi çabalar sarf ettiklerine inanıyoruz. Dolayısıyla, topyekûn milletçe bu çalışmaların ve çabaların içinde olmak idealimiz olmalıdır. Bu konuda toplumu harekete geçirecek ve yönlendirici girişimlerde bulunacak olanlarında siyasiler olacağını düşünüyorum. Nedenine gelince, memleketin meseleleriyle ilgilenmek yukarıdan-aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru organizatörlük görevi birinci derecede onların dirayetine ve liyakatine  verilmiştir. Bu hususta ülkemizin genelinde İl ve İlçeler bazında hangilerinin ne kadar faal ve başarılı  olduklarını bilmiyoruz. Ama ilçemizi ve yöremizi yönetenlerin aklımızın erdiği ve gözümüzün gördüğü kadar ne denli başarılı oldukları konusunda bir tahminde bulunabiliyoruz. O nedenle, açık yüreklilikle ifade edelim bu konuda ilçemizin siyasilerinin pek başarılı olduklarını söyleyemiyoruz. Bundan dolayı da  Sökeliler olarak siyasi partilerimizin faal olmalarını istiyoruz.

SÖKE  OSB’Sİ İLE İLGİLİ GELİŞMELER

İlçemiz Söke’nin kronikleşmiş bir takım sorunları yıllardır çözüm bekliyor. Bizde bu sorunları yıllardır yazıyoruz. Siyasi partilerimiz her seçim döneminde, propaganda çalışmalarında bu sorunlarla ilgili vaatlerde bulunuyor ve sözler veriyorlar. Ama, seçimden sonra bu vaatler ve sözler rafa kalkıyor ve mazeretler dönemi başlıyor. Mesela bir OSB’miz var 21 yıl oldu kurulalı, ama beklenen ve özlenen bir duruma bir türlü gelemedi. İşte bu konu son günlerde yine gündeme geldi. Gündemi oluşturan sorun farklı bir ortamda ve farklı bir değerlendirme çerçevesinde cereyan etti. Gariptir, olayın içinde olan siyasilerle değil. Yani, seçilmişler ve o kurumun içinde görev almış siyasi parti temsilcileri sessiz, atanmış ve o kurumun yönetim kurulu başkanlığını yapan Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu ve orada görev almış üyesi olmayan Söke MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk arasında konu tartışılıyor. Konu, esas itibariyle Söke OSB’nin gelişimi. Bu nedenle burada yatırım yapmak, yapılacak  yatırımların önünü açmak ve yatırımcıları buraya çekmek anlamında görüşler teati edilirken çıkan tartışmalar. Tartışmayı ateşleyen de esas OSB’de arttırılan kot meselesi oluyor. Ancak, başka ayrıntılar nedeniyle konu başka noktalara da çekiliyor ve netice de hoş olmayan bir atmosfer oluşuyor. Ben konunun bu alanına girmek istemiyorum, nezaketen siyasi arenada olması gerekenlerin sessiz kalmasının tasvip edilemeyecek bir tutum içinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Ki bunlarda biri yerel iktidarı temsil eden Söke CHP İlçe Başkanlığı ve Belediye Başkanı ve genel iktidarı temsil eden Söke AKP İlçe başkanı, ikisinin de OSB’de üyeleri var. İkisinin de OSB’deki icraatlarda ve kararlarda etkisi ve oyları var, o nedenle bunların konuşmaları gerekmiyor mu? Neden, bunlar siyaseten gereken açıklamayı yapmıyorlar? Vatandaşlar, seçmenleri olarak onlardan haklı olarak gelecek bilgilendirmeleri bekliyorlar.

MHP SÖKE İLÇE BAŞKANI VEYSEL ÖZTÜRK’ÜN BASINA AÇIKLAMA VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

1 Kasım Çarşamba günü gazeteniz Yeni Söke’de manşetten verilen bir haber vardı. Görenlerin ve okuyanların mutlaka dikkatini çekmiştir. Söke için ve Söke’de siyasi alanda siyasetçilerin ne kadar aktif ve Söke’nin gelişimine ne denli çaba gösterdiklerinin performansına dair, Söke MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk’ün siyasi bir açıklamasıydı bu. Manşetten verilen bu açıklamanın muhtevası gazetenin son sayfasında detaylarıyla ifade ediliyordu. Okuyanlar elbette verilen mesajı anlamıştır. Sayın Öztürk’ün OSB ile yaptığı açıklamada, Söke’de siyaset yaptığını söyleyen diğer siyasi partilerden CHP ve AKP’ye yaptığı göndermeler çok önemli. Yazımızın baş tarafında değinmiştik, biz bu konuda yıllarca yazdık. O nedenle, Sayın Öztürk’e haklısın diyoruz. 21 yıllık bir mazisi olan Söke OSB’nin durumu böyle mi olmalıydı? Altyapısı yok, yolu bile daha yeni düzenlenip asfaltlanmaya başlamıştı. Burada yeri gelmişken OSB’deki kot meselesiyle ilgili  bir noktaya işaret etmek istiyorum. 1860’larda Söke’ye demir yolu yapıldı, bu kot meselesi bu konuda belirleyici bir etken değil miydi? Neyse, belli ki, buradaki gelişmeler çok ağır işliyor. Siyasi partiler seçim zamanı attıkları nutukların arkasında durmuyorlar. Sayın Öztürk, OSB’deki yeni gelişmelerle ilgili, Söke’nin istikbaline yönelik çabaların yetersiz ve pasif olduğunu ifade ederken Söke’deki siyasi partilere dikkat çekiyor. Sizin bu durum karşısında hiç mi bir görüşünüz yok diyor. OSB Yönetim Kurulunda CHP’nin ve AKP’nin ikişer üyesi var, 1500 kişilik yatırım başka yere giderken bu üyeler ne yaptılar derken, Sayın Öztürk Söke’de sorgulanması gereken tek siyasi parti MHP’mi diyor. Evet seçimler yaklaşıyor, bütün bu gelişmeler seçim atmosferi esnasında Sökeliler açısından unutulur mu dersiniz? İnşallah unutulmaz, çünkü çok önemli bir işsizlik sorunumuz var, bu sorunu da en etkin bir şekilde kontrol edecek olan OSB denilen kurumdur. Ne kadar çok faal olursa çevreye o kadar çok yararı olur. Bununda hızını arttıracak ve performansını yükseltecek olan siyasi partilerin çabaları ve çalışmalarıdır. Umarım şimdiden bu alanda meydana gelecek gelişmeler vatandaşların takibinde olacaktır. Evet, bu haftaki yorumumuz da böyle bu kadar, esen kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.