Son Dakika

• No Posts Found

ORGAN BAĞIŞI HAFTASI BAŞLADI

semra,organ bağışıBağışcı Aylin Çakan: Burada organ bağışı standını görünce organlarımı bağışlamaya karar verdim ve tüm organlarımı bağışladım. Kendimi çok daha huzurlu hissediyorum.

İsmail Eravcı

4-9 Kasım tarihleri arasının organ bağışı haftası olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın mobil sağlık aracı Söke’de organ bağışına dikkat çekiyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk sağlığı birimlerince dün Söke Belediye Meydanında vatandaşların organ bağışları kabul edildi. Akşam Novada da organ bağışları kabul edilirken, bugün Cumhuriyet Meydanında organ bağışı etkinliği devam edecek.

Organ bağışının önemine ilişkin bilgilendirmenin de yapıldığı mobil sağlık aracında, konuyla ilgili çeşitli doküman ve broşürlerin dağıtımı da yapılıyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri hafta kapsamında şu ana kadar  46 kişi tarafından organ bağışı yapıldığı belirtilirken, vatandaşlara organ bağışında bulunmaları konusunda çağrıda bulunuldu. Organ bağışının ‘hayata bağış’ olduğuna dikkat çeken görevliler “Ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. Bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını dializ cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar.

Organların alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı, üniversite Hastanelerinin Organ Nakil merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Yoğun bakımı olan bir hastanede beyin ölümü gerçekleşirse ailenin rızası alındıktan sonra organların alınması işlemi yine organ Nakil Merkezleri tarafından geçekleştirilir.” Şeklinde açıklamada bulundular.

Organ bağışçılarından Aylin Çakan yaptığı açıklamada “Organlarımı bağışlamak uzun süredir aklımdaydı. Ancak bir türlü hastaneye yada bir sağlık kuruluşuna giderek organlarımı bağışlayamamıştım. Burada organ bağışı standını görünce organlarımı bağışlamaya karar verdim ve tüm organlarımı bağışladım. Kendimi çok daha huzurlu hissediyorum. Ben tüm vatandaşları organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Ben öldükten sonra organım başka bir vücutta yaşamaya devam edecek. Özellikle genç arkadaşlarıma organlarını bağışlamaları önerisinde bulunuyorum.”dedi.

Diğer taraftan edinilen bilgiye göre organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların, her zaman İlçe Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere Devlet Hastaneleri, özel sağlık kuruluşları ile ağız ve diş sağlığı merkezine başvuru yapabilecekleri söylendi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.