Son Dakika

• No Posts Found

ATATÜRK SÖKE’DE BÜYÜK BİR SEVGİ VE ÖZLEMLE ANILDI

IMG_5366 IMG_5395 IMG_5322 IMG_5325Kaymakam Kurtbeyoğlu: Aslında milletimizin sadece bir gün değil, 365 gün kalbinde yaşattığı önderi, lideri.

Hacer Özdere: Sen rahat uyu Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman ki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.

İsmail ERAVCI 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. Yıl dönümünde törenlerle anıldı. . Dün  saat 08.55’ te; Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunuş töreni yapıldı.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu,  Garnizon Komutanı Albay Emin Kurtoğlu ve Belediye Başkanlığı çelenkleri anıta sunuldu. Saat 09.05’te Atatürk’ün ebediyete intikali nedeniyle; Siren sesi ile koordineli olarak Söke Kaymakamlığı ve Söke Belediye Başkanlığına ait ses yayın cihazları ile Söke Çimento Sanayi, Tariş ve Söktaş’ ta sirenler çalındı aynı anda diğer Resmî ve Özel tüm araçlar klaksonlarını çalarak iki dakika saygı duruşunda bulundular. Ardından İstiklal Marşı söylendi. Kaymakam ve beraberindekiler daha sonra Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Resimleri sergisini gezdi

Saat 10.00’da Söke Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda, Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanmış olan Anma Programı sunuldu. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu ve beraberindekiler Cafer Efe Mesleki ve Teknik Lisesi solonunda hazırlanan 10 Kasım sergisini gezdi. Anma Programı açılış, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul Müdürü Hacer Özdere konuşmasında, Atatürk’ ün aramızdan ayrılışı Türk Halklarını da derinden etkilediğini ve dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırdığını belirterek “Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, onun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Bugün dünya üniversitelerinde Atatürk Adına kürsülerin açılması, dünya gençliğine çağdaş önder olarak sunulması bundandır. Dünyanın büyük güçleri, silahsızlanmanın, dünya barışının yollarını arıyorlar, Bunu da, “Yurtta bariş, dünyada barış” sözüyle O öğretmiştir.

Atatürk, yenilikçi ve ileri görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte”Ya İstiklal Ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan pek çok devrimi gerçekleştirmiştir. O’nun Türk Milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyetini kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk Milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın bir yere gelmesini sağlamıştır. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet etmiş büyük bir insandır Atatürk.

Sen rahat uyu Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman ki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz. Düşmana karşı öcümüz, yarına karşı gücümüz ve sana karşı borcumuz bu.”dedi.

Hacer Özdere’nin konuşmasından sonra Saffet Mantarın “Atatürk” adlı şiiri okundu. Oratoryo (Atatürk Neredesin), Türküler (Sarı Zeybek, Eğilmez Başın Gibi, Bülbülüm Altın Kafeste), Halk oyunu (Zeybek) gösterisi yapıldı. Öğretmen Yusuf  Özhanoğlu Atilla İlhan’ın Mustafa Kemal adlı şiirini okudu. Tiyatro (Son Yolculuk)- Lirik Dans (Mustafa Kemal’e Ağıt) ile Anma Programı sona erdi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu anma töreni sonrasında Gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada “Bugün 10 Kasım. Atatürk’ü Sevgi ve saygıyla anıyoruz. Şükranla anıyoruz. Devletimizin kurucusu, milletimizin kurtarıcısı. Türk Milletide ona layık olduğu şekilde bugün anıyor. Aslında sadece bir gün değil 365 gün kalbinde yaşattığı önderi, lideri. Hürmette, saygıyla ve minnetle anıyorum.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.